Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Son dakika tamamen zorunlu oluyor! Ehliyet sahibi olan herkesi ilgilendiriyor: Mutlaka yaptırın 15 TL para ödenecek

Türkiye’de ehliyeti olan milyonlarca vatandaşı ilgilendiren çok önemli bir gelişme yaşandı. Eski tip ehliyeti olan vatandaşlara önemli bir duyuru yapıldı. Bu yılın sonunda eski tip ehliyetlerin kullanımının sona ereceği ve tüm ehliyet sahiplerinin yeni tip ehliyet alması gerektiği bildirildi. Bu noktada vatandaşların yeni tip ehliyet almaları için yapmaları gerekenler de paylaşıldı. 2023 yılının başından itibaren eski tip ehliyetini kullanarak araç kullanan vatandaşlara ise para cezası verileceği aktarıldı.

VERİLECEK FORM İLE ARAÇ KULLANILIR

Sürücüler, 31 Aralık 2022 tarihine kadar İlçe Nüfus Müdürlükleri aracılığıyla eski ehliyetlerini yeni sürücü belgesi kartlarıyla değiştirebilecekleri paylaşılırken eski kimliklerin yeni kimlik kartlarıyla değişim sürecinde verildiği gibi sürücülere de kullanabilmeleri için geçici bir formun değişim sürecinde verileceği belirtildi. Bu formun ise yeni tip ehliyet gelene kadar bu form ile araç kullanılabilecek.

GREKLİ EVRAKLAR

31 Aralık 2022’den sonra trafikte eski sürücü belgesiyle tespit edilen kişilere idari para cezası uygulanacağı belirtildi ve vatandaşların yeni ehliyet randevusu oluşturup Nüfus Müdürlüklerine gidecekleri gün önceden hazırlamaları gereken bazı evraklar bulunduğu belirtildi. Bu noktada bu evraklardan ilkinin herhangi bir sağlık kurum ve kuruluşundan alınacak “Sürücü Olur” raporu olurken bunun dışında, MERNİS sisteminde adres bilgilerinin kayıtlı olması gerektiği paylaşıldı.

Yeni tip ehliyet hakkında yapılan duyurunun devamında başka bir adresten teslim almak isteniyorsa bunu özellikle bildirmek gerektiği belirtilerek son olarak son 6 ay içinde çekilmiş biyometrik fotoğraf da tüm adaylardan talep edildiği ifade edildi.

15 TL PARA ÖDENECEK

2022 yılı itibariyle ehliyet yenileme ücreti 15 lira olarak belirlendi. Bu tutarın 13 TL’si “değerli kağıt” bedeli olarak, 2 TL’si de “vakıf payı” bedeli olarak geçiyor.