Editörün SeçtikleriEkonomi

Açıklama bugün geldi: Sistemde kayıtlı olanlara 7.050 TL ödeme yapılacak!

Milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiren açıklama bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapıldı. Erdoğan bugün partisinin Kızılcahamam’daki kampında güzel haberleri peş peşe sıraladı. Toprak Mahsulleri Ofisi’nin sert ekmeklik buğdayın tonu için 7 bin 50 Tl arpa için ise 500 TL’sini prim olmak kaydı ile toplam da 6 bin TL ödeme yapılacağını belirtti.

Erdoğan bugün Ankara’da Kızılcahamam’da gerçekleştirmiş olduğu kampın kapanış konuşması için kameralar karşısına geçti. Burada önemli haberler veren Cumhurbaşkanı çiftçilere müjdeyi duyurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı açıklamasında, “Sert ekmeklik buğdaya ton başına 6 bin 50 lira alım ve 1000 lira prim bedeli olmak üzere toplam 7 bin 50 lira ödeme yapacağız. Ofisimizin arpa alım fiyatı ise 5 bin 500 lira alım ve 500 lira prim bedeli olarak belirlenmiştir. Teşviklerden TMO’nun çiftçi sistemine kayıtlı vatandaşlarımız yararlanabilecek” dedi.

“DİĞER TEŞVİKLER DEVAM EDECEK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Alım rakamları diğer kamu kuruluşları için de referans olacak. Toplam hububat primine ilave mazot, gübre ve sertifikalı tohum desteği almaya devam edeceklerdir. Yeni hasat döneminin çiftçilerimize milletimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyoruz” ifadelerini kullandı.

“FİYATLARDAKİ DALGALANMALAR ÜRETİM SIKINTISINDAN DEĞİL”

Erdoğan’ın konuyla ilgili diğer sözleri şu şekilde:

“Tarımsal faaliyetler hem çiftçimizin kaynağı. Türkiye kendine yetecek bir ülkedir. Salgın döneminde bu gerçeği gördük. Tahıl, sebze ve meyve fiyatlarındaki dalgalanmalar üretim sıkıntısından değil. Yeni düzenlemeleri yakında hayata geçireceğiz. Buğday ithal ediyoruz yaygarasından vazgeçmiyorlar. Çiftçilerimize ekim yapmaları tavsiyesinde bulunmuştuk. Buğday alım fiyatlarını açıklamak istiyorum.”