Eğitim

Aday Öğretmenlerin Yetiştirme Programları Başlıyor

Milli Eğitim Bakanlığının Yeni Uygulaması 30 bin Aday Öğretmeni Yetiştirme Programı Yarın Başlıyor.
MEB Aday öğretmen yetiştirme programı yarın itibariyle başlıyor.

Yetiştirme programı içeriğinde, yeni atanan 30 bin aday öğretmenler için yapılmış olan 35 bin danışman öğretmenler için eğitim seminerleri , 81 ilde tamamlandı.Aday öğretmenler için yetiştirme programı kapsamı içerisinde bulunacakları il tercihleri açıklandı.
Hangi okulda yetiştirilmek üzere görev alacaklarının sonuçlanmasından sonra aday öğretmenlerin oryantasyon süreci yarın başlayarak 31 Ağustos 2016 Çarşamba gününe kadar devam edecek. 

Aday öğretmenler 31 Ağustos 2016 Çarşamba itibari ile atandıkları illere gidebilecekler daha sonrasında 1 Eylül 2016 tarihi ile görevlerine başlayacaklar.Aday öğretmenler içim ücret hakları,  yetiştirme programlarına alındıkları andan itibaren yani yarından itibaren başlayacaktır.
Aday öğretmenler yetiştirme süreci kapsamı içerisinde oldukları zamanlar dahilinde okullarda tek başlarına derse giremezler ve yetiştirme süreci kapsamı içerisinde hiçbir haktan mahrum kalmayacaklar.

Aday öğretmenlerin en çok tercih yaptığı şehirler;

Birinci il: 3 bin 364 tercihle İstanbul

İkinci il: 1838 tercihle Ankara

üçüncü il: Bin 176 tercihle İzmir olarak kaydedildi.

Yetiştirme Süreci 714 Saat :
Yetiştirme programı içeriğinde, danışman  öğretmenler ile beraber sınıf içi, sınıf ve okul dışı faaliyetlerde  toplam 414 saattir. 14 hafta sürecek bu yetiştirme süreci seminer ve kurs türü çalışmalar da 10 hafta olmak üzere toplamda 714 saatlik program uygulanarak  31.08.2016 tarihinde bitmiş olacak.