Editörün SeçtikleriEkonomi

Ödemeler bugün hesaplara geçiyor! Hemen e-Devlet üzerinden kontrol edin! Ödemeniz yatmadıysa..

Ülkemizde yaşayan milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiren ödemelere ilişkin beklenen açıklama geldi. Paraların vatandaşların hesaplarına aktarılacağı ifade edildi. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, yapmış olduğu açıklamasında yaşlı ve engelli aylıklarının hesaplara yatırdıklarını duyurdu. Detaylar haberimizde

Haziran ayı yaşlı aylığı ve engelli aylıkları için açıklamalar peş peşe geldi. Haziran ayı için toplam da 837 milyon TL yaşlı aylığı ödemesi, 662 milyon TL de engelli aylıklarının ödemesinin hak sahiplerinin hesaplarına yatırıldığı açıklandı.

65 YAŞ AYLIĞI NASIL VE NE ZAMAN ALINIR?

Aylık bağlama işlemleri, Mal müdürlükleri/ Defterdarlıklar tarafından tüm belgelerin Genel Müdürlüğümüze eksiksiz olarak ulaşmasıyla ve geliş sırasına konularak yapılmaktadır. Eksik bilgi olması durumunda, yapılacak yazışmalar nedeniyle aylık bağlama işlemleri uzamaktadır.

İlk ödeme, Türkiye genelinde herhangi bir T.C. Ziraat Bankası şubeleri tarafından daha sonraki ödemeler ise Türkiye genelindeki herhangi bir PTT şubeleri kanalıyla yapılır.

2022 sayılı Kanun uyarınca ödenen aylıklar bir hizmet veya prim karşılığı olamayıp sosyal yardım niteliğindedir. Bu aylıklar Mart, Haziran, Eylül, Aralık olmak üzere üçer aylık dönemler halinde ödenmektedir.

HAZİRAN AYI PARALARI HESAPLARA YATIRILDI

Haziran ayı itibarıyla beklenen ödemelerin hesaplara yatırıldığını söyleyen Bakan Yanık yaptığı açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

““Engelli ve yaşlı vatandaşların toplumsal hayata tam ve etkin katılımları ile bağımsız şekilde yaşayabilmeleri için eğitimden sağlığa, ekonomiden sosyal hayata her alanda yanındayız. Bu doğrultuda Haziran ayında 1 milyar 499 milyon TL tutarında yaşlı aylığı ve engelli aylıklarını hak sahiplerinin hesaplarına yatırdık”