Editörün SeçtikleriEkonomi

Herkesin beklediği destek haberi geldi: Hesaplara 1.298 TL ödeme yapıldı! PTT ya da ATM’den çekin!

 

Aile Bakanlığı tarafından verilen deteklere her geçen gün bir yenisi daha ekleniyor. Devlet pandemi döneminde olduğu gibi pandemi sonrasında da vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamak adına karşılıksız ödemeler ypamaya devam ediyor. Maddi yardım süreçleri devam ederken, gelen son habere göre engelli vatandaşlar için de Haziran ayının ödemesinin yapıldığı belirtildi. Detaylar haberimizde..

Devlet her ay ihtiyaç sahibi vatandaşlara yardım ödemesi yapmaya devam ediyor. Bugün gelen son açıklama Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık tarafından aktarıldı. Hak sahiplerine 1.298 TL ödeme yapıldığı bildirildi. Ödemelerinizi e-Devlet üzerinden kontrol edebilir, size en yakın ATM üzerinden de çekebilirsiniz.

ÖDEME VE BAŞVURU DETAYLARI

Ayrıca IBAN numarasını paylaşanlar ATM üzerinden paralarını alabilecekleri paylaşıldı.2022 yılı ilk 6 aylık devre için %40-69 arası engeli bulunanlara aylık 865,75 TL ve %70 ve üstü engeli bulunanlara 1.298,63 TL ödeme yapıldığı aktarıldı. Bunun yanı sıra yaşlılık ve engelli aylığına başvuru yapacak olanların hane halkında şahıs başına düşen gelirin, net asgari ücretin üçte birinden az olması (2022 için 1.417 TL’den daha azca) gerekiyor. Ayrıca müracaat gereksinim sahibi tarafınca yapılacak.

BAKAN YANIK AÇIKLADI

Aile Bakanı Derya Yanık Haziran ayı kapsamında 837 milyon TL yaşlı aylığı ödemesi 662 milyon TL ise engelli aylıklarının ödendiğini belirtti. Bakan yaptığı açıklamasında ifadeleri kullandı:

“Engelli ve yaşlı vatandaşların toplumsal hayata tam ve etkin katılımları ile bağımsız şekilde yaşayabilmeleri için öğrenimden sağlığa, ekonomiden sosyal hayata her alanda yanındayız. Bu doğrultuda haziran ayında 1 milyar 499 milyon lira ücretinde yaşlı aylığı ve engelli aylıklarını hak sahiplerinin hesaplarına yatırdık”