Editörün SeçtikleriEkonomi

Kaçıran çok üzülecek! 17 Haziran tarihine kadar kimliğiyle başvuranlara 2 milyon TL’lik karşılıksız destekten para verilecek!

Son dönemlerde devlet tarafından verilen karşılıksız destek ödemeleri artmaya devam ediyor. Vatandaşlar tarafından da yakından takip edilen kamu kurumlarından biri olan KOSGEB 2022 yılı için verilen hibe destek ödemelerine ilişkin detaylar aktarıldı.

BAŞVURULAR NASIL YAPILACAK?

KOSGEB 2 milyon TL ile sınırlandırdığı destek ödemeleri için başvuruları almaya başladığını duyurdu. Sıfır emisyon desteğine başvurmak isteyenler için detaylar aktarıldı.

Sanayi ve teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından açıklama geldi. Bakan, yaptığı açıklamasında, “Karbon emisyonu azaltılmasına yönelik Ar-Ge, İnovasyon ve ürün geliştirme projelerine KOSGEB aracılığı ile 2 milyon liraya kadar destek vereceğiz” dedi.

“Sürdürülebilir kalkınmanın önemli dinamiklerinden olan sıfır emisyon konusunda bir müjdeyi de kamuoyuyla paylaşmak istiyorum. İş dünyamızı yakından ilgilendiren bir husus” diyen Varank, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sıfır karbon hedefine katkı sağlayacak, karbon emisyonu azaltılmasına yönelik Ar-Ge/İnovasyon ve ürün geliştirme projelerine KOSGEB aracılığı ile 2 milyon liraya kadar destek vereceğiz. İşletmelerimiz bu desteği, makine-teçhizat, donanım, ham madde, yazılım, hizmet alımı ya da personel giderleri için kullanabilecek. İmalat sektöründeki KOBİ’lerimizi bu desteğe başvurmaya davet ediyorum. Bu çağrının bir de kendine has tarafı var. Desteklenmesine karar verilen projelerden dördüne bu yıl Samsun’da düzenlenecek olan TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivalinde ayrıca bir ödül vereceğiz.”

KOBİ Enerji Verimliliği Destek Programı kapsamında KOBİ’lere 400 bin liraya kadar destek sağladıklarını vurgulayan Varank, “İki aşamalı programın ilk aşamasında işletmelerimizin yetkili mercilere yaptıracakları enerji etüt maliyetlerini karşılıyoruz. Bu işletmelerimizin etüt sonucu ortaya çıkan önerileri uygulamaya koymaları durumunda ise, ikinci aşamada bu giderlerin de büyük bir kısmını karşılıyoruz. Şahsen bu destek programlarının bugünün ve geleceğin dünyasına hazırlanmada işletmelerimize büyük bir fayda sağlayacağını düşünüyorum. Tüm KOBİ’lerimize hayırlı uğurlu olsun.” dedi.

17 HAZİRAN SON TARİH

Buna göre karbon emisyonunun azaltılmasına yönelik sistemler 2 milyon TL’ye kadar destekleneceği belirtildi. Projenin süresi 8 – 24 ay arasında sınırlı olurken, başvurular 17 Haziran tarihine kadar alınacak.