Editörün SeçtikleriEkonomiSağlık

Pazartesi sabahı güzel haber geldi: Borçlar silinecek! 10 bin TL’nin üzerinde borcu olanların da yarısı..

Borcu olanlara güzel haber bu sabah geldi. Yapılan açıklamada borçlarda 10 bin TL sınırının olduğu ve 10 bin TL’den fazla borcu olanların da yarısının ödenmesi halinde kalan kısmı terkin edileceği belirtildi. Karar yüz binlerce kişiyi kapsıyor. İşte GSS borcu hakkında merak edilenler..

Açıklama Sağlık Bakan Yardımcısı Halil Eldemir tarafından yapıldı. Eldemir, yaptığı açıklamasında, “”Bağ-Kur’lu ya da sosyal güvencesi olmayıp GSS konusunu ihmal etmiş olanlar var. 10 bin liraya kadar olan borçlar silinecek, bunun üzerinde olanların da yarısının ödenmesi durumunda geri kalan borçtan terkin edilecek ” diye konuştu.

KOLAYLIK YAPILACAK

Sağlık çalışanlarının özlük haklarını iyileştirme adına düzenlene teklif ile genel sağlık sigortası olan binlerce kişiye nefes aldıracak bir düzenleme yapıldığı belirtildi. Buna göre sosyal güvencesi olmayan kişilerin de sağlık sigortasından yararlanması için kolaylık yapılacağı belirtildi.

YÜK AZALTILACAK

Borçların 10 bin TL’ye kadar olan kısmının silineceği belirtildi. Bu şekilde hem mağduriyetler giderilecek hem de icrada bulunan dosya yükü azaltılmış olacak.

NASIL OLACAK?

Sağlık sigortasından yararlanmayan kişilere verilen sağlık hizmet bedellerinden 31 Aralık 2021 tarihine kadar tahsil edilemeyen alacak tutarının yüzde 50’sinin, bu maddenin yayım tarihinden itibaren bir yıl içinde taksitle ödemesi halinde geri kalan kısmı terkin edilecek.

85 BİNDEN FAZLA DOSYA VAR

Sağlık Bakan Yardımcısı Halil Eldemir yaptığı açıklamasında primini ödeyemediği için açılan 85 bin 947 dosyanın olduğunu söyledi. Eldemir, “Bağ-Kur’lu ya da sosyal güvencesi olmayıp GSS konusunu ihmal etmiş olanlar var. 10 bin liraya kadar olan borçlar silinecek, bunun üzerinde olanların da yarısının ödenmesi durumunda geri kalan borçtan terkin edilecek. Hastaneye gelenler sağlık sigortası yok diye geri çevrilmiyor” ifadelerini kullandı.