Editörün SeçtikleriGündemSınavlar

Milyonları ilgilendiriyor: Bu yıl YKS’ye girecekler için az önce son dakika açıklaması geldi!

Milyonlar kişi için üniversite kapılarını açacak olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı YKS için son dakika açıklaması geldi. Sınava artık sadece sayılı günlerin kaldığı YKS için giriş yerleri geçtiğimiz günler de duyurulmuştu. Adaylar sınav giriş belgelerini ÖSYM AİS üzerinden alabilecek. Peki, YKS için ne açıklaması yapıldı? ÖSYM Başkanı Halis Aygün’ün yaptığı açıklama haberimizde..

Milyonlarca aday YKS 2022 ne zaman? YKS kaçta başlıyor? YKS giriş yeri sorgulama nasıl yapılır? Sorularına cevap bulmaya çalışıyor. Bu yıl sınava girecekler için merak edilen detaylar haberimizde:

2022 YKS NE ZAMAN?

YKS 1. OTURUM TYT (Temel Yeterlilik Testi) 18 Haziran 10.15 165 dakika

YKS 2. OTURUM AYT (Alan Yeterlilik Testi) 19 Haziran 10.15 180 dakika

YKS 3. OTURUM YDS (Yabancı Dil Testi) 19 Haziran 15.45 120 dakika

YKS SINAV YERLERİ SORGULAMA

Adaylar, sınava girecekleri yer bilgisini gösteren Sınava Giriş Belgesini, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden T.C. kimlik numarası ve şifre ile sorgulayabiliyor.

HALİS AYGÜN SON DAKİKA AÇIKLADI

Halis Aygün yaptığı son dakika açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

18-19 Haziran tarihlerinde gerçekleştireceğimiz 2022-YKS’nin tüm sınav merkezlerimizde sorunsuz bir şekilde uygulanması için ilgili kurumlarla gerekli tüm tedbirleri alıyoruz. Bu kapsamda koordinatörlerimiz ile gerçekleştirdiğimiz koordinasyon toplantılarını tamamladık.

Bu toplantılarda sınav uygulamaları ve sınav güvenliği tedbirlerini görüştük. Binaların hazır hale getirilmesi, uygulama birliğinin sağlanması ve sınav merkezlerindeki hazırlıkları değerlendirdik.

Ayrıca tüm sınav merkezlerimizde, sınav koordinatörlerimizin koordinasyonunda, illerde rektörlerimiz, ilçelerde kaymakamlarımız başkanlığında Sınav Koordinasyon Kurulu toplantıları yapılmaktadır.

Toplantılarda sınavların sorunsuz bir şekilde uygulanması için il ve ilçelerde alınan önlemler ve sınav hazırlıkları görüşülmektedir.

2022-YKS tüm sınav merkezlerimizde eşgüdüm içerisinde uygulanacaktır.

Sınav evraklarını taşıyan nakil araçlarının Ankara’dan sınav merkezlerinde muhafaza edileceği yere ulaşması ve sınav bitiminde sınav merkezlerinden Ankara’ya dönüşünün güvenliği emniyet müdürlükleri ile jandarma komutanlıkları koordinesinde sağlanacaktır.

Sınav günlerinde sınav yapılacak binaların çevresinde emniyet müdürlükleri ve jandarma komutanlıkları tarafından gerekli güvenlik önlemleri alınacaktır.

Sınav günleri aday ve görevlilerin sınav binalarına sorunsuz ve zamanında ulaşmaları için belediyeler ve emniyet müdürlükleri gerekli tedbirleri alacaktır.

T.C Kimlik kartını kaybeden, nüfus cüzdanı olmayan veya nüfus cüzdanında T.C Kimlik numarası, fotoğraf bulunmayan adaylar için il/ilçe nüfus müdürlükleri sınav günleri açık bulundurulacaktır.

2022-YKS ‘nin güven ve huzur içerisinde gerçekleşmesini sağlamak amacıyla ilgili tüm kurumlarımız kendi sorumluluk alanları içerisinde gereken önlemleri almaktadır.

Tüm kurumlarımıza katkıları için teşekkür ederim.