Editörün SeçtikleriEkonomi

Bakanlık başvuran kadınlara aylık düzenli olarak para yardımı yapacak: 500 TL..

Vatandaşlar özellikle bayramın yaklaşması ile birlikte devletten verilen karşılıksız destek ödemelerini yakından takip ediyor. Bu kapsamda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamaya göre başvuran kadınlara aylık düzenli para yardımı yapılacağı belirtildi. İki ayda bir 500 TL’lik yardım için gerekli şartlar ve süreç de ayrıca açıklandı.

Aile Bakanlığı resmi web sayfası üzerinden yaptığı açıklamasında, “Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Düzenli Nakit Yardım Programı” adı altında ödeme yapılacağını belirtti. Eşini kaybeden kadınlara iki ayda bir para ödemesi yapılacak. Peki, başvurular nasıl olacak?

Bakanlık açıklamasının devamında, “Hanede sosyal güvencesi olan birey bulunmayan, 3294 sayılı Kanun kapsamında ihtiyaç sahibi olan ve son resmi nikahlı eşini kaybetmiş kadınlara yöneliktir” açıklamasını yaptı.

BAŞVURULAR NASIL YAPILACAK?

Resmi nikahlı kocasını kaybeden kadınların büyük bir kısmı alacaklarını bilemiyor. Devlet bu noktada devreye girerek, bu kadınlara sahip çıkıyor ve onlara aylık destekler vermeye devam ediyor. Yardımdan yararlanmak isteyen kadınlar bulundukları ya da ikamet ettikleri illerdeki vakıflar ve SYD Vakıfları tarafından düzenli bir şekilde ödemelerini alabilecek.

KADINLARA VERİLEN YARDIMIN ŞARTLARI

Yapılan açıklamada yardım şartları şu şekilde açıklandı:

Kişinin TC vatandaşı olması gerekiyor

Başka bir kişi ile resmi ya da dini nikahının bulunmaması gerekiyor.

Kişinin sigortalı bir işte çalışmaması gerekiyor.

Kadının muhtaçlık ve fakirlik durumu tespit edilmesi durumunda maaş bağlantısı yapılıyor.

BAŞVURU İÇİN GEREKLİ BELGELER NELER?

Başvuruda bulunmak isteyenler yukarıdaki adreslere sadece TC kimlik numarası ile başvurmaları yeterli olacak. Ödemeler hesaplandıktan sonra ilgili kişilerin hesaplarına 2 ayda bir yatırılacak.