Editörün SeçtikleriEğitim

Bu hafta sonu YKS’ye gireceklere duyuruldu! Son dakika ayarı!!

Bu hafta sonu Türkiye genelinde YKS düzenlenecek. Üniversiteye girmek isteyenlerin önündeki sınav olan Yükseköğrenime Geçiş Sınavı için son dakika duyurusu geldi. Bu yıl ilk defa barajsız olarak uygulanacak olan YKS süresi 30 dakika uzatılmıştı. Sınava ilişkin geri sayım başlarken, Eğitim ve Sınav Uzmanı Salim Ünsal tarafından son dakika ince ayarlar adı altında 10 madde sıralandı.

Bu yıl yaklaşık olarak 3 milyon 243 bin 425 aday sınav için başvuru yaptı. YKS bu hafta sonu 3 ayrı oturumda tamamlanacak. İlk sınav Brüt ücret (6 bin 765 lira) üzerinden kesilecek sigorta primleri (1.015 TL) sonrası net ücret 5 bin 750 lira olarak kesinleşmiş olacak. 2022 Ocak ayından itibaren asgari ücretten gelir vergisi ve damga vergisi kesilmediğinden, brüt ücretten yalnızca işçi sigorta primleri (SGK primi ve işsizlik sigortası primi) kesilerek net ücret hesaplanacak. Bu yıl ilk defa sınavın barajsız yapılacağı belirtildi.

10 MADDELİK İNCE AYAR

Eğitim ve Sınav Uzmanı Salim Ünsal, YKS’ye sayılı günler kala yapılması ve yapılmaması gerekenleri madde madde açıkladı.

Sınava tam hazır olmadığınıza dair düşünceler zihninizi rahatsız ediyor olabilir. Unutmayın bu yıl sınava girecek 3.2 milyon adayın büyük bir bölümü sizinle aynı düşüncelere sahip.

Yeni şeyler öğrenmek yerine eski öğrenip unuttuklarınıza yeniden bir göz atın.

Son günlerde zamanınızı puan getirisi yüksek olan derslerle değerlendirin.

Sınavda soru çıkma olasılığı yüksek olan konulara öncelik verin. Çalışmalarınızda onlara daha çok zaman ayırın.

Ezber gerektiren ve ertelediğiniz bazı konuları şimdi okuma ve akılda tutma zamanıdır.

Günaşırı sınav denemesi yapmak iyi gelir. Ancak bu denemelerin orijinal sınavlarla yöntem ve içerik benzerliği olup olmadığını da dikkate alın.

Sürekli sınavların ve sonuçlarının konuşulduğu ortamlardan uzak durmaya çalışın.

Bir B hatta C planınızın olması sizi psikolojik olarak rahatlatır ve bu rahatlık sınav performansınıza olumlu yansır. A planınıza ulaşmayı daha mümkün kılar.

Şu günlerde yeme, içme, uyku ve dinlenme gibi fizyolojik ihtiyaçlarınıza ilişkin alışkanlıklarınızda değişikliğe gitmeyin.

GENEL OLARAK ORTA VE ALT PUANLARDA BİR YIĞILMA OLABİLİR

Ünsal açıklamasının devamında bu yıl sınava rekor adayın başvuracağını belirterek, bu durumun adayların gözünü korkutmaması gerektiğini şu şekilde anlattı:

“Geçen yıldan farklı olarak sınava 651 bin 35 aday fazladan başvuruda bulundu. YKS başvurularında son yıllardaki en önemli artış bu yıl yaşandı. Bunda baraj uygulamasının kaldırılmasının etkili olduğunu düşünüyoruz. Barajların kaldırılması, sınava girme fikrinden vazgeçen mezun adayların son bir kez sınava girme kararı vermelerine neden oldu. Geçen yıl sınava başvurup bir programa yerleşemeyen aday sayısı 1 milyon 777 bin 15. Durumu bu şekilde olan adaylar bir sonraki yıl mezuna kalanlar olarak tanımlanır. Bu sene mezuna kalanların başvuru toplamının 2 milyon 320 bin 388 olduğu açıklandı. Başvuru sayısının artması sıralama bakımından bazı puan aralıklarında bir sıkışmaya neden olsa da genel başarı konusunda büyük bir sorun teşkil etmeyecek. Sisteme ekstradan giren öğrenci profilinin başarı düzeyi genel olarak yüksek değildir. Orta ve alt puanlarda bir yığılmaya sebebiyet verebilir sadece”