Editörün SeçtikleriEkonomi

Bugün duyuruldu! Asgari ücretlilere beklenen müjde Meclis’ten geldi! Kredi ve kredi kartı borçları..

Başta pandemi olmak üzere daha sonra artan hayat pahalılığı ne yazık ki vatandaşları kredi ve kredi kartı batağına itmiş durumda. Ödemelerde zorluk çeken vatandaşların evine her geçen gün icra gelmeye devam ediyor. Ancak bankalara kredi ve kredi kartı borcu olan asgari ücretli vatandaşları yakından ilgilendiren haber Meclis’ten geldi. Detaylar haberde:

Bankalara borcu olanlara Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden güzel haber geldi. Gelen son habere göre TBMM’de bir kanun teklifi gündeme alındı. Buna göre borcu olan asgari ücretli vatandaşlar da rahat bir nefes alabilecek.

VATANDAŞLAR CİDDEN ÇOK ZOR DURUMDA

Yılbaşından bu yana artan ekonomik maliyetler, enflasyonun yükselmesi, kalem kalem ürünlere her geçen gün gelen fahiş zamlar, başta asgari ücretli olmak üzere pek çok kesimin belini bükmüş durumda. Fiyatlarla ciddi derecede başı dertte olan vatandaşlar kredi ve kredi kartlarına yüklendi. Ödeme dönemi gelince ödeme yapamayan vatandaşların evine haciz ve icra kağıtları gelmeye devam ediyor.

2 MİLYONDAN FAZLA YENİ İCRA DOSYASI VAR

Geçtiğimiz ay açıklanan son verilere göre bu yıl mayıs ayına kadar olan sürece kadar 2 milyon 657 bin yeni icra dosyasının geldiği belirtildi. Ülkemizde icralık dosyalar illere de göre de şu şekilde açıklanmıştı:

ZORLUĞUN BÜYÜK BİR KISMINI ASGARİ ÜCRETLİLER ÇEKİYOR

Bankalara hem kredi hem de kredi kartı borçları olanlar zor dönemlerde geçiriyor. Ödenmeyen borçlar katlanarak büyürken, evlere icra kağıtları geliyor. Aynı zamanda borca ödenmediği her gün için faiz biniyor.

ASGARİ ÜCRETLİYE GÜZEL HABER

TBMM’den gelen son dakika haberine göre asgari ücretlilerin maaşlarına haciz konmaması için bir kanun teklifinin verildiği belirtildi. Teklif, Bursa Milletvekili Erkan Aydın tarafından verildi. Teklif incelendiğinde icra borçları sebebiyle asgari ücretli kişilerin maaşlarına el konulmaması talep edildi.

Meclis’e sunulan İcra ve İflas Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin kabul edilmesi halinde bankaya olan borç sebebi ile asgari ücretlilerin maaşlarına icra haciz gelmeyecek.

Konunun önümüzdeki günlerde komisyonda ele alınması bekleniyor.