Editörün SeçtikleriEkonomi

Asgari ücret 5 bin 900 TL! Asgari ücrette ara zam detayları belli oldu!

Bu yılın başında alınan kararlar birlikte asgari ücret 2022 yılı için 4 bin 253 TL olarak açıklanmıştı. Enflasyonun hızlı bir şekilde yükselmesi ve alım gücünün düşmesi ile birlikte memur ve emeklilere yapılacak enflasyon farkının diğer çalışanlara da yansıtılması bekleniyor. Kulislerde dolaşan son rakamlara gör asgari ücretin 5 bin 900 TL olacağı yönünde. Milyonlar yapılacak açıklamalar sonrasında asgari ücrete gelen zammı merak ediyor.

Geçtiğimiz günlerde de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da sinyalini verdiği düzenlemeye ilişkin de detaylar belli olmaya başladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısından sonra yaptığı açıklamasında ücretliler dahil herkesin gelirinin artacağını söylemiş, bu yönde talimatlar verdiğini belirtmişti.

Erdoğan’ın yaptığı açıklama sonrasında Çalışma ve sosyal Güvenlik Bakanlığı ilgili kurumlarla birlikte bir çalışma başlattı. Peki, asgari ücrete 2. Ara zam gelecek mi?  Asgari ücret 5 bin 900 TL olur mu?

4 BİN 253 TL OLARAK AÇIKLANMIŞTI

Milyonlarca çalışanın gözü bu yıl için yüzde 50,5 oranında artış gösteren ve son olarak 4 bin 253 TL olarak açıklanan asgari ücrete çevrildi. Asgari ücrete ara zamda 6 aylık enflasyon oranında artırım, yıllık enflasyon farkının yansıtılması, işverenin prim yükünün hafifletilmesi formülleri üzerinde çalışmalar yapılıyor.

6 AYLIK ORAN BELİRLEYİCİ OLACAK

Asgari ücretli çalışana yılın ikinci yarısındaki zam 6 aylık enflasyon oranı belli olacak. Yılık 5 aylık enflasyon oranı yüzde 35,64 olarak açıklanmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklaması ile bütün kesimleri rahatlatacak bir 3 adımın atılması bekleniyor. Buna göre temmuz ayında enflasyon farkının artışı ile ücretli kesim rahatlatılacak. Yılbaşında çalışanların durumu göz önüne alınacak herkesin hakkını almasının sağlanması bekleniyor.