Editörün SeçtikleriEkonomi

Kritik Görüşme Bitti! Beklenen Asgari Ücret Açıklaması Geldi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinin ardından açıklamalarda bulunan TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay “Güzel bir görüşme oldu. Kamuoyunun bildiklerini A’dan Z’ye anlatma imkanı bulduk. Cumhurbaşkanımız da bunlarla ilgili arkadaşlarımız çalışma yapıyor, önümüzdeki günlerde ilgili çalışmayı da kamuoyuyla paylaşacaklarını söyledi” dedi.

Temmuz ayında asgari ücrete yeni bir zam gelecek mi sorularının sorulduğu bir dönemde sürpriz bir ziyaret gerçekleşiyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi’nde TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay’ı kabul etti.

Görüşme Sonrası Asgari Ücret Açıklaması

Toplantının ardından Atalay açıklamalarda bulundu. İşçilerin sıkıntılarından bahsettiğini söyleyen Atalay, asgari ücrete zam konusunda açıklama yapılacağını ve görüşmenin olumlu geçtiğini dile getirirken, zam yapılacağının sinyalini verdi. Atalay basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Çalışma Bakanlığı ekipleri çalışma yürütüyor. Toplumu memnun edecek bir rakam olur umarım. Güzel bir görüşme oldu. Kamuoyunun bildiklerini A’dan Z’ye anlatma imkanı bulduk. Cumhurbaşkanımız da bunlarla ilgili arkadaşlarımız çalışma yapıyor, önümüzdeki günlerde ilgili çalışmayı da kamuoyuyla paylaşacaklarını söyledi” dedi.

Asgari Ücret İçin Aralık’ı Ocak’ı Beklemeyelim

Atalay, “Her ay enflasyon rakamları açıklanıyor. Asgari ücret için Aralık’ı Ocak’ı beklemeyelim. Bununla ilgili biz Aralık ayı dışında asgari ücret tespit komisyonunu toplamadık. Ama şartlar öyle getirdi ki bırakın Aralık ayını Haziran ayında insanlar alım gücünü kaybetti. Önümüzdeki günlerde kamuoyuna müspet bir haber verebiliriz bundan biz de memnun oluruz.” diye konuştu.

Erdoğan Sinyali Vermişti

Cumhurbaşkanı Erdoğan son dönemde yaptığı açıklamada vatandaşın alım gücünün yükseltilmesine dikkat çekti. Temmuz ayında memurlar ve emekliler enflasyon farkı alacak ancak gözler asgari ücrette değişim olup olmayacağı yönündeydi. Masada dar gelirlilerin maaşlarının yükseltilmesi için atılacak adımlar olacak.