Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Türkiye’de ehliyeti olan herkese son dakika duyurusu! Çok az kaldı mutlaka yaptırın: 15 TL para ödemek zorunlu

Ülkemizde ehliyeti olup aktif bir şekilde araba kullanan vatandaşlara bir duyuru yapıldı. Bu noktada eski tip ehliyetlerin kullanım süresinin dolacağı ve yeni tip ehliyet kullanmayan sürücülere para cezası verileceği belirtildi. Bu yılın sonunda eski tip ehliyetlerin kullanımının sona ereceği ve tüm ehliyet sahiplerinin yeni tip ehliyet alması gerektiği bildirildi. Bu noktada 2023 yılında eski tip ehliyetini kullanmaya devam eden sürücülere para cezası verileceği ifade edildi.

GEÇİCİ BELGE OLUŞTURULACAK

Konu ile ilgili olarak ehliyet sahiplerinin 31 Aralık 2022 tarihine kadar İlçe Nüfus Müdürlükleri aracılığıyla eski ehliyetlerini yeni sürücü belgesi kartlarıyla değiştirebilecekleri belirtildi. Bununla beraber eski kimliklerin de yeni tip kimliklerle değiştirilmesi gerektiği aktarıldı. Sürücü belgelerinin değişimi için başvuru yapıldığında yeni tip ehliyet gelene kadar araba kullanmaya devam edilmesi için geçici bir belge oluşturulacak. Ehliyet geldiğinde ise bu geçici belge iptal olacak.

GEREKLİ EVRAKLAR

31 Aralık 2022’den sonra trafikte eski sürücü belgesiyle tespit edilen kişilere idari para cezası uygulanacağı belirtilirken vatandaşların yeni ehliyet randevusu oluşturup Nüfus Müdürlüklerine gidecekleri gün önceden hazırlamaları gereken bazı evraklar bulunduğu aktarıldı. Vatandaşlar ilk olarak herhangi bir sağlık kurum ve kuruluşundan alınacak “Sürücü Olur” raporu alacak ve MERNİS sisteminde adres bilgilerinin kayıtlı olunması gerekecek.

15 TL PARA ÖDENECEK

2022 yılı itibariyle ehliyet yenileme ücreti 15 lira olarak belirlendi. Bu tutarın 13 TL’si “değerli kağıt” bedeli olarak, 2 TL’si de “vakıf payı” bedeli olarak geçiyor. Bu ödeme yapılınca dekontun da vatandaşların yanında olması gerekiyor.

Ayrıca son olarak son 6 ay içinde çekilmiş biyometrik fotoğraf da talep ediliyor