DünyaEditörün SeçtikleriEkonomi

Batının Rusya Planı Tutmadı! 7 Yılın Zirvesine Çıktı

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı askeri operasyon sonrası pek çok ülke yaptırım uygulamıştı. Rusya’nın resmi para birimi ruble, uygulanan yatırımlara rağmen güçlendi.

Rusya-Ukrayna savaşının başında yara alan ruble, yürütülen para politikası nedeni ile değerini korudu ve yaptırımlardan güçlenerek çıktı. Savaşın ilk günlerinden itibaren üst üste açıklanan siyasi ve ekonomik yaptırımlarla Rusya’nın ihracatı önlendi, enerji sevkiyatı ile ilgili kısıtlamaya gidildi.

Rus Finans Kurumları Çalışmalarına Son Verdi

Ülkenin farklı ülkelerdeki rezervleri donduruldu, ülkede temsilciliği olan Avrupa Birliği (AB) ve ABD şirketleri faaliyetlerini sonlandırdı. Sosyal medya hesaplerı, e-ticaret portalları askıya alındı ve yurt dışında faaliyet gösteren Rus finans kurumları çalışmalarına son vermek zorunda kaldı.

Mart Ayında 121,52 Rlubleye Gerilemişti

Savaş, ABD ve Avrupa’nın, Rusya’yı uluslararası finans sisteminde izole etmesi, dolar-ruble kurunda ilk olarak bir çöküşü tetikleyerek 10 Mart tarihinde 121,52 rubleye gerilemesine neden olmuştu.

Euble, Yüzde 118’lik Bir Ralli Gerçekleştirdi

Ruble ile ticarette ısrar etti ve kazandı
Rusya, savaştan önce de dış ticaretinde ruble kullanımını yagınlaştırarak, dünyaya hakim olan para birimi dolar karşısında değerlenme politikasını yürütmeye başlamıştı. Bu aşamara ruble, yüzde 118’lik bir ralli gerçekleştirdi.

Rusya Merkez Bankası, ihracatı olumsuz etkileyeceğinden endişelendiği ruble ile ticaret yapma adımında ısrar etti.

Savaş sırasında da ruble ile ticareti şart olarak koşan ülke, politikasının meyvelerini şimdi topluyor.

2015’ten Bu Yana En Yüksek Seviye

Rublede kriz yaşanmasın diye alınan önlemler işe yaradı
Ruble, Rusya’nın yabancı para birimi krizi yaşamamak için aldığı önlemler nedeniyle başladığı yükselişine devam etti. Ruble geldiği noktada sadece savaş öncesine dönmekle kalmadı, Temmuz 2015’ten bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

En Çok Yükselen Para Birimi Oldu

Dolar karşısında yüzde 35 değer kazandı
Ülkenin para birimi, yüzde 1,7 yükselişle 55,44 dolara karşılık gelirken bu yıl dolar karşısında yüzde 35 değer kazanarak, rezerv para karşısında en çok yükselen para birimi oldu.

Başbakan Yardımcısı, kura öncelik verdiklerini aktardı
Rusya’nın birinci Başbakan Yardımcısı Andrey Belousov, bir açıklama yaparak otoritelerin ruble kurunun belirli bir seviyede tutulmasını hedeflemeyi ve ekonomik büyümeyi öncelik haline getirmeyi değerlendirdiğini söyledi. Belousov, ideal kur seviyesi için bir doların 70-80 rubleye karşılık gelmesi gerektiğini de belirtmişti.

“Otoritelerin Ellerinde Ruble Kuruna Müdahale Etmek İçin Etkili Bir Araç Yok”

Ancak analistler, otoritelerin ellerinde ruble kuruna müdahale etmek için etkili bir araç olmadığını belirtiyor.

Locko Bank Ekonomisti Dmitry Poleyov’a göre yabancılara varlık satışı. politik olarak imkansız gibi görünüyor.