İş İlanlarıPersonel Alımı

KPSS Şartsız 120 Personel Yurtdışında İstihdam Edilecek! İstihdam Edilecek Ülkeler, Başvuru Tarihleri ve Şartları Belli Oldu!

Diyanet İşleri Başkanlığı, toplam olarak 120 kişilik personelin Din Görevlisi olarak yurtdışında sözleşmeli olarak istihdam edileceğini açıkladı. Başkanlık tarafından yapılan açıklamada başvuru şartları, başvuru tarihleri, başvuru yapabilecek kişiler, istihdam edilecek ülkeler, sınav tarihleri ve konuları paylaşıldı. Detaylar haberimizde…

Yurt dışında ikamet eden soydaşlarımızın ve vatandaşlarımızın kültürel ve dini bağlarını koruması adına faaliyetler yürüten Diyanet İşleri Başkanlığı, dini hizmetler vermek ve dini eğitim faaliyetleri düzenlemek maksadı ile yurt dışında istihdam edilmek üzere toplamda 120 kadın ve erkeğin işe alınacağını duyurdu.

Başvuru Şartları ve Tarihi Açıklandı

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan duyuruya göre adayların;

  • İlgili ülke vatandaşı olan ya da sınırsız oturma izni olan kişiler,
  • Dini eğitim veren eğitim kurumlardan en az lisans mezunu olan,
  • İlgili ülkenin dili için YDS’den en az 50 puan alan,
  • Kamu haklarından mahrum olmayan
  • TCK’nın 53. Maddesinde yer alan suçlardan hüküm giymemiş olan,
  • Askerlik ile bir ilişiği kalmayan,
  • Vücut, akıl ve ruh sağlığı yerinde olan,
  • Görevi yerine getirebilecek kadar Türkçe bilen,
  • Temsil yeteneği olan kişiler olması bekleniyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açılan bu personel alım sınavına, 1 Temmuz 2022 ile 5 Ağustos 2022 tarihleri arasında resmi internet sitesi üzerinden başvuru yapılabilecek.

Sınav Konuları Belli Oldu!

Diyanet İşleri Başkanlığı, KPSS şartı sunmadığı bu personel alımları için Mesleki Ehliyet ve Yurtdışı Temsil Yeteneği konularından sorumlu tuttuğu yazılı bir sınav gerçekleştirecek. Meslek Ehliyet Sınavı konuları Kuran-ı Kerim bilgisi ve temel dini bilgiler konularını içerecek. Yurtdışı Temsil ve Yeterlilik Sınavı’nda ise temsil kabiliyeti, genel kültür ve Türkçe kullanma bilgisi konularından sorular sorulacak.

İstihdam Edilecek Ülkeler Açıklandı!

Diyanet İşleri Başkanlığı, istihdam edilecek ülkeleri açıkladı. 120 personel yurtdışında; ABD, Almanya, Avustralya, Belçika, İsviçre, İtalya, Fransa, Hollanda, Norveç, Danimarka, Nijerya, Zimbabve, Kamerun gibi ülkelerin bulunduğu toplam 27 farklı ülkede istihdam edilecek.