Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Müjde: Asgari ücrete enflasyon farkı zammı! Hesaplama sonuçları açıklandı: İşte kuvvetle muhtemel yeni asgari ücret

Bu yılın başında alınan kararlar birlikte asgari ücret 2022 yılı için 4 bin 253 TL olarak açıklanmıştı. Enflasyonun hızlı bir şekilde yükselmesi ve alım gücünün düşmesi ile birlikte asgari ücrete ikinci zam gündeme gelmeye başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti kurmayları ve Çalışma Bakanı Vedat Bilgin asgari ücret zam açıklamaları yaptı. Bunun ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan bir açıklama yaptı ve talimat verdiğini belirtti. Bu açıklamaların ardından çalışmaların başladığı da aktarıldı.

ERDOĞAN TALİMAT VERMİŞTİ

Geçtiğimiz günlerde de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da sinyalini verdiği düzenlemeye ilişkin de detaylar belli olmaya başladı. Konu ile ilgili olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısından sonra yaptığı açıklamasında ücretliler dahil herkesin gelirinin artacağını ifade etmişti. Ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu konuda talimatlar verdiğini aktardı. Bunun ardından çalışmaların da başladığı duyurulurken gündeme gelen formüller arasında enflasyon farkı zammının yansıtılabileceği konuşuldu.

ENFLASYON FARKI ZAMMI

Erdoğan’ın yaptığı açıklama sonrasında Çalışma ve sosyal Güvenlik Bakanlığı ilgili kurumlarla birlikte bir çalışma başlattı. Peki, asgari ücrete 2. Ara zam gelecek mi?  Asgari ücret 5 bin 900 TL olur mu? Haziran ayı enflasyon rakamları 4 Temmuz’da açıklanacak. Bu rakamlar ile 6 aylık enflasyon farkı belli olacak. Ancak beklentilere göre enflasyon farkının yüzde 39 olabileceği belirtildi.

ASGARİ ÜCRET 5.911 TL

Milyonlarca çalışanın gözü bu yıl için yüzde 50,5 oranında artış gösteren ve son olarak 4 bin 253 TL olarak açıklanan asgari ücrete çevrilirken 6 aylık enflasyon oranı kapsamında asgari ücrete de zam yapılması beklendiği belirtildi. Bu noktada 6 aylık enflasyon oranının yüzde 39 olması beklenirken eğer yüzde 39 oranında zam yapılırsa yeni asgari ücretin 5.911 TL olabileceği de duyuruldu.

Zam garanti olduğunda veya bir gelişme ile açıklama yapıldığında okuyucularımızı anlık olarak haberdar edeceğiz.