Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Torunu olanlara 425 TL nakit para veriliyor! Ödemeler yapıldı: PTT’ye giderek paralar alınabilir

Halk arasında torun parası olarak adlandırılan torununa bakanlara nakit para desteği verildiği belirtildi. Destek ödemesi hakkında detaylar belli olurken ödemelerin de yapıldığı aktarıldı. Devlet tarafından ihtiyaç sahibi olanlara verilen destek ödemeleri devam ediyor. Bu destek ödemesinin detayları da özellikle torunu olan büyükler tarafından merak edilmeye başlanmıştı. Söz konusu ödemeler ise Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığı ile yapılıyor.

425 TL ÖDEME YAPILIYOR

Devlet, kadınların iş hayatına katılması önemsenirken annelerin doğumdan sonra yeninde iş hayatına dönmesi için geride kalan çocuklarına bakanlara torun desteği verileceği paylaşıldı. Başvuru yapan ve ödeme almaya hak kazananlara 425 TL ödeme yapılıyor. Ayrıca bu ödemelerin PTT üzerinden alınabileceği vurgulandı.

Torununa bakanlar için devlet 425 TL geri ödemesiz destek veriyor. Başvurularda büyükannenin çocuğa bakabilecek fiziksel özelliklere sahip olması gerekiyor. Bunun dışında bir takım başvur şartları da bulunuyor. Başvurular Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın resmi web sayfası üzerinden de yapılabilecek.

GEREKLİ ŞARTLAR

Ayrıca bu 425 TL olan torun desteğinden yararlanmak isteyen vatandaşların bazı şartlara haiz olması gerektiği vurgulandı. Bu noktada torunlara bakacak kişilerin 65 yaşından küçük olması gerektiğinin dışında gerekli olan şartlar da şöyle paylaşıldı:

Anne ve babanın aldığı ücretin limiti aşmaması

Bakan kişinin üçüncü dereceye kadar akrabalığının bulunmaması

Bakan kişinin T.C. vatandaşı olmasının yanında 118 yaşını tamamlamış olması

Bakılacak olan çocuğun ise 3 yaşını doldurmamış olması gerekmektedir.