Gündem

Dört Bir Yandan Yangın Haberleri Geliyor! Sabotaj Mı, Doğal Sebepler Mi? Bakandan Açıklama Geldi!

Dün akşam Marmaris’te başlayan ve 200 hektardan fazla bir alanı etkileyen orman yangını, 20 helikopter ve 14 uçağı müdahalesine rağmen henüz kontrol altına alınmış değil. Özellikle son dönemlerde dünyanın farklı bölgelerinden peş peşe gelen haberler sonrası, yangınların sabotaj mı yoksa doğal sebeplerden mi kaynaklandığı merak ediliyor.

Özellikle havaların ısınmasıyla yurdun dört bir köşesinden yangın haberleri geliyor. Son olarak Marmaris’te meydana gelen büyük orman yangını ciğerlerimizi söndürüyor. Ülkemizden ziyade dünyadan da eş zamanlı olarak farklı bölgelerden yangın haberleri gelmeye devam ediyor. Son 1 aya bakıldığında yangınların art arda gelmesi sonrası sabotaj ihtimalini de insanların akıllarına getiriyor. Peki, dünya üzerinde hemen hemen aynı zamanlarda başlayan yangınların sebebi ne?

Tarım Ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, “Yangını ilk İHA’larımız sayesinde tespit ettik. Onun dışında gece görüşlü kulelerimiz var, biz teknolojiyi çok iyi kullanıyoruz. Yangın kontrol altına alınma aşamasında” dedi.

“Yangının Saati Ve Üç Ayrı Yerde Bulunuyor Olması Bizde De Sabotaj Kuşkularını Uyandırıyor”

Ahmet Hakan’ın “Sabotaj şüphesi üzerinde duruyor musunuz?” sorunu yanıtlayan Bakan Kirişçi, şu yanıtı verdi:

“Bizim tabi bakanlık olarak ilgili olduğumuz bir alan değil. Ama tabii ki her vatandaşımız gibi bizim de aklımıza geliyor. Niye geliyor, işte  ben 20.02’de bu yangınla olan hadiseyi ilk farkediyorum, İHA’larımızdan kulelerimizden almış olduğumuz bilgi 20.02.

Şimdi Türkiye’nin batısında bir vilayet de olsa Muğla Marmaris’imiz netice itibariyle havanın kararmasına yakın olan saatler. Bu birincisi. İkincisi ise üç ayrı yerde bulunuyor olması bizde de bu kuşkuları uyandırıyor.

“Ama Kanıtımız Yok, Araştırmalar Sürüyor”

Ama elimizde herhangi bir delil yok. İlgili birimlerimiz bu konuya ilişkin araştırmaları yapıyorlar. Bizim Tarım ve Orman Bakanlığı olarak bu konuda bir cümle kurmamız çok doğru olmaz, çünkü elimizde bir delil yok”

İşte Son Günlerdeki Dünyadan Yangın Haberleri

Marmaris Yanıyor

Muğla’nın Marmaris ilçesine bağlı Hisarönü Mahallesi’nde dün akşam saat 20.00’de başlayan yangın sürüyor. Gün aydınlanınca uçak ve helikopterle havadan söndürme çalışmaları tekrar başladı. Yanan saha yoğun duman altında bulunurken, uçak ve helikopterlerin yoğun sorti yapması sonrası alevler şiddetini azalttı.

Marmaris Belediye Başkanı: Yüzde 90 Sabotaj

Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay’ın “Yüzde 90 sabotaj, çünkü yangın üç ayrı noktada birden eş zamanlı başladı” açıklaması yapmıştı. Bu bölgede el değmemiş alanlarda ve özellikle de çam balına elverişli ortamların kül olması ilçede büyük üzüntü yarattı.

KKTC’deki Orman Yangını

KKTC’de dün ilk olarak Lefke’ye bağlı Yedidalga köyünde başlayan ve Angolem köyüne sıçrayan yangın, Türkiye’den gelen 2 helikopter ve Sivil Savunma ekibi ile birlikte kontrol altına alınmıştı.

Hong Kong’da Elektrik Hattında Yangın

Hong Kong’da elektrik hattında çıkan yangın hayatı olumsuz etkiledi. Hong Kong elektrik tedarik şirketi CLP Power’a ait ülkenin kuzeyinde yer alan Yuen Long semtindeki elektrik hattından birinin alev alması sonucu 20 bin hane elektriksiz kaldı. CLP Power tarafından yapılan açıklamada, hastaneler ve demiryolları da dahil temel hizmetlere elektriğin sağlandığı ancak 20 bin müşteriye elektrik arzının yeniden sağlanması için 2 güne daha ihtiyaç duyulacağı belirtildi.

Tahran’da AVM Yangını

İran’ın başkenti Tahran’ın kuzeyinde bulunan Lidoma adlı alışveriş merkezinde çıkan yangında 9 kişi yaralandı. İran Acil Yardım Kurumu Sözcüsü Mücteba Halidi yaptığı açıklamada, “Çıkan yangının ardından alışveriş merkezi boşaltıldı ancak 2’si kadın 9 kişi yaralandı” dedi.

İspanya’da Orman Yangınları

İspanya’da sıcak hava dalgası sıcaklıkları rekor seviyelere taşırken, ülkenin farklı bölgelerindeki itfaiye ekipleri orman yangınlarını kontrol altına almak için çalışmalarına devam ediyor. İspanya’nın Sierra de Culebra bölgesinde 25 bin hektar ormanlık alan küle dönerken, Navarra bölgesinde yangın şiddetini giderek artırdı. Navarra bölgesel hükümeti, yangının büyümesi üzerine vatandaşları zorunlu olmadıkça seyahat etmemeleri konusunda uyararak, önlerindeki birkaç saatin önemli olduğunu belirtti. Bölgedeki 20 köyden binden fazla kişi tahliye edilirken, yetkililer dün vatandaşların evlerine dönebileceğini söyledi.

Almanya’da Orman Yangını

Berlin civarında, Brandendenburg bölgesinde geçtiğimiz cuma akşamı başlayan orman yangınında 60 hektarlık alan etkilenirken, 200 itfaiyeci yangına müdahale ediyor. Yangın henüz kontrol altına alınamazken bölgedeki bazı evlerin tedbir amaçlı boşaltılmaya başlandığı bildirildi.

Fransa’da Orman Yangınları

Fransa’da meteoroloji departmanından yapılan açıklamada, Kuzey Afrika üzerinden gelen bir sıcak hava kütlesinin yol açtığı şiddetli ve erken bir sıcak hava dalgasının etkili olmaya başladığı kaydedildi. Ülkenin birçok bölgesinde sıcaklıklar bu yıl içinde ilk kez 40 dereceye ulaştı. Yarın hava sıcaklığının 41-42 dereceye çıkması bekleniyor. Fransa Başbakanı Elisabeth Borne dün yaptığı açıklamada, bazı güney bölgelerinin kırmızı alarm altına alındığı ve acil durum önlemleri alınmaya başladığını söylemişti.

Bu hafta sıcak havanın etkisini göstermesinin ardından, bazı bölgelerde orman yangınlarının başladığı ve Lozere bölgesindeki yangınlarda 70 hektarlık alanın küle döndüğü belirtildi.

Arizona’da Orman Yangını

ABD’nin Arizona eyaletinin kuzeyinde yer alan Coconino’ya bağlı Flagstaff’ın eteklerindeki iki farklı noktada orman yangını çıktı. Alevlere havadan ve karadan müdahale edilirken, yaklaşık 2 bin 500 ev de tahliye edildi. Coconino County Denetim Kurulu Başkanı Patrice Horstman, “Hepimiz güzel dağımızın yanışını izlemenin acısını hissettik. Tahliye edilenler ve evleri tehlike altında olanlar için bunun ne kadar zor bir zaman olduğunu biliyoruz” dedi.

Coconino’da acil durum ilan edilirken, yetkililer her iki yangının en önemli önceliklerinden biri olduğunu belirtti. Şu ana kadar 6 bin 600 dönüm alan kül oldu.

Yunanistan’da Orman Yangını

Yunanistan’ın başkenti Atina’nın güneyindeki Vari, Varkiza ve Voula bölgelerinde meydana gelen orman yangınları kontrol altına alındı. Yunanistan’ın başkenti Atina’nın 24 kilometre güneyinde yer alan Vari, Varkiza ve Voula bölgelerinde geçtiğimiz hafta sonu orman yangını meydana gelmişti. 6 kilometrekarelik alana yayılan yangına, 2 adet sivil savunma söndürme helikopteri, 1 adet askeri helikopter ve 2 adet yangın söndürme uçağı ve çok sayıda itfaiye aracıyla müdahale edildi. Attika İtfaiye Birimi Başkanı Dimitris Leontiadis, bölgedeki yerleşim alanlarının ormanlık alanla iç içe olduğunu belirterek, can güvenliği nedeniyle tahliye edilen 98 hane halkının bugün itibari ile evlerine döndüğünü bildirdi.

3 Günde 157 Orman Yangını

Attika İtfaiye Birimi Başkanı Dimitris Leontiadis, Yunanistan’da son üç gün içinde 54’ü son 24 saatte olmak üzere toplam 157 orman yangını kaydedildiğini açıkladı. Leontiadis, itfaiyenin bu hafta yağmur ve fırtınalı hava tahmini nedeniyle yoğun yıldırım olaylarına ve orman yangınlarına yol açabilecek elektrik fırtınalarına karşı alarma geçtiğini duyurdu.

Meksika’da Artan Orman Yangınları

Meksika’da son günlerde etkili olan sıcak hava dalgası nedeniyle ülkedeki orman yangınları yüzde 45 oranında artış gösterirken, 125 aktif orman yangınında 67 bin 742 hektarlık alan küle döndü. Meksika’da etkili olan sıcak hava dalgası orman yangınlarını tetikledi. Ülkedeki 9 eyalette son günlerde hava sıcaklığı 45 dereceye kadar ulaşırken, yüzlerce şehirde kuraklık yaşanıyor. Meksika Ulusal Orman Komisyonu (Conafor) tarafından yapılan açıklamada, geçtiğimiz hafta ülke genelinde 86 orman yangını kaydedilirken, aktif orman yangını sayısının 125’e çıktığı belirtildi.