Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Son dakika cepler bayram edecek! Cumhurbaşkanlığı paketi devreye alındı: O kişilere nakit para ödemesi yapılacak

Cumhurbaşkanlığı tarafından ek bütçe paketi hazırlandı. Bu ek bütçeye göre Tarım ve Orman Bakanlığı 15 milyar lira ilave para ayrıldığı paylaşıldı. Destek ödemeleri hakkında açıklama yapıldı. Konu ile ilgili olarak hububat üretimi yapan çiftçilere 7 milyar 200 milyon lira ek destek sağlanacağı belirtilerek çiğ süt ve et üretimini desteklemek için ise 2 milyar lira kaynak ayrıldığı aktarıldı.

372 MİLYON LİRA ÖDENECEK

Tarım Sigortası ve Tarımsal Sulama Elektrik Desteği kalemi için 4 milyar 100 milyon lira ödenek verileceği belirtilerek Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’na ise 372 milyon lira ödeneceği ifade edildi.

Öte yandan yılın ilk 5 ayında toplam 10 milyar 130 milyon lira tarımsal destek sağlandı. Yaklaşık 3 milyar 131 milyon lira mazot, 1 milyar 858 milyon lira gübre desteği verildi.

SÜT ÜRETİMİ DESTEĞİ 711 MİLYON LİRAYI BULDU

Bununla beraber kütlü pamuk üretimine 2 milyar 199 milyon lira kaynak aktarıldığı belirtilirken buzağı yetiştiricilerine yapılan ödeme 1 milyar 183 milyon lirayı bulduğu fındık üreticileri 844 milyon lira, yem bitkileri üreticileri 852 milyon lira destek aldığı ifade edildi. Ayrıca destek süt üretiminde 711, buğdayda ise 691 milyon lira oldu.

Son 5 yılda çiftçilere yaklaşık 90 milyar lira tutarında tarımsal destek ödemesi yapıldı.