Ekonomi

KOSGEB girişimciler için hibe paketini duyurdu! 50 bin TL hibe yetmezse, 100 bin TL’lik faizsiz kredi verilecek!

Türkiye’de birçok vatandaş, pandemi döneminde daha da zorlu hale gelen iş bulma süreçlerinde zorlandığı ve aradığını bulamadığı için kendi işini kurma alanına yöneliyor. Bu noktada ise iş kurmak için belli bir miktar sermaye gerektiği için, vatandaşlar devlet kurum ve kuruluşlarının sunduğu karşılıksız destek programlarını araştırıyor. Bu noktada girişimcilere hibe destekleri sunan KOSGEB, girişimcilere sunduğu bu desteklerde yeni bir gelişmeye imza attı. KOSGEB, mobilya üretip satmak isteyen girişimcilere 50 bin TL hibe desteği programını başlattı. Ayrıca daha fazla desteğe ihtiyacı olanlar, program kapsamında başvuru yöntemi ile 100 bin TL faizsiz kredi de alabilecek. İşte detaylar…

KOSGEB Mobilya Sektörünü de Destekliyor

KOSGEB, girişimcileri her alanda desteklemek adına bu kez de “Mobilya İmalatı Hibe Desteği” programını hayata geçirdi. Elde edilen bilgilere göre mobilya imalatı desteği, mobilya üretip bunları satmak isteyen girişimci vatandaşlara, şartları karşılamaları halinde verilecek. KOSGEB’in sunduğu bu hibe desteği mobilya imalatının yanı sıra beyaz eşyalarda da geçerli olacak. Ancak hazır mobilya satmak isteyenlere bu destek verilmeyecek.

Hibe Desteğine Ek Faizsiz Kredi Desteği

KOSGEB tarafından yapılan açıklamada mobilya imalatı yapmak isteyenlerin öğrenmesi gereken ilk konunun mobilya kodları olduğu belirtildi. KOSGEB bu noktada, “C-31” kodlu mobilyaların destekleneceğini belirtti. Açıklamada bu alan için sunulacak olan hibe desteğinde tutarın en fazla 50 bin TL olabileceği belirtilirken, açıklamanın devamında ise “Ancak daha fazla desteğe ihtiyacı olanlar, aynı başvuru yöntemi ile geri ödemeli faizsiz kredi seçeneklerini değerlendirebilir. Alınabilecek geri ödemeli faizsiz kredi üst limiti ise 100 bin TL’dir” ifadelerine yer verildi.

Hangi Şartlar Aranıyor?

KOSGEB’in sunduğu destek hibesinden yararlanabilecek kişilerde aranan şartlar şöyle:

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • 18 yaşından büyük olmak,
  • KOSGEB Girişimcilik Sertifikası sahibi olmak,
  • KOSGEB Mobilya İş Planı sahibi olmak.