Editörün SeçtikleriGündem

Resmi açıklama geldi: Cuma gününe çok dikkat edin! Etkisini göstermeye başlayacak

Gelen bir son dakika haberine göre Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından akşam saatlerinde etkisini gösterecek olan hava durum detayları aktarıldı. Haziran ayının sonuna gelmemize rağmen sağanak yağış ve serin hava dalgası halen bölgesel olarak ülkemizde bulunuyor.

Bu kapsamda MGM, yaptığı açıklamasında Cuma gününe dikkat edilmesi gerektiğini ifade ediyor. Vatandaşların tedbirlerini alması gerektiğini ifade eden MGM’nin güncel resmi açıklaması haberimize il il mevcut..

Bu akşam saatlerinden itibaren geçerli olacak hava durum tahminleri hem il il hem de bölge bölge paylaşıldı. Vatandaşların tedbirini alması gerektiği ifade edilirken, beklenen harita da paylaşıldı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre, “Ülkemizin parçalı, yer yer çok bulutlu, Marmara, Kuzey ve İç Ege, Akdeniz, İç Anadolu ve Karadeniz ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve batı kesimlerinin yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların yarın (Cuma) Batı Karadeniz kıyıları, Akdeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu’nun güney ve doğusu, Doğu Anadolu’nun kuzeyi ve Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor” ifadesi kullanıldı.

HAVA SICAKLIĞI: Sıcaklıklarda önemli bir değişiklik olmayacağı, Batı Karadeniz ve İç Anadolu’da mevsim normallerinin 2-4 derece altında, diğer yerlerde mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor.

RÜZGAR: Genellikle kuzey ve batılı; yurdun güneydoğu ve doğu kesimlerinde güneybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette; Ege’nin güney, Batı Akdeniz’in batı, Doğu Akdeniz’in kuzey, İç Anadolu’nun batı ve güney kesimlerinde kuzeybatıdan, Doğu Akdeniz’in kıyı, Doğu Anadolu’nun güney ve doğu kesimleri ile Güneydoğu Anadolu’da güneybatı yönlerden kuvvetli (40-60 km/sa) esmesi bekleniyor.

UYARILAR

Yarın (Cuma) sabah saatlerinden itibaren Batı Karadeniz ile Sakarya ve Samsun’un batısında, öğleden sonra ve akşam saatlerinde Konya’nın güneyi, Karaman, Niğde, Isparta, Antalya’nın doğusunun iç kesimleri, Adana’nın kuzey kesimleri, Mersin’in iç kesimleri, Osmaniye ve Kahramanmaraş’ın güneydoğusunda beklenen yağışların yerel kuvvetli olması beklendiğinden meydana gelebilecek ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgar ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Rüzgarın; yarın (Cuma) sabah saatlerinde Bitlis, Van’ın güneyi, Hakkari ve Şırnak çevrelerinde, zamanla Mardin’in doğusu, ,Siirt, Muş, Van, Ağrı çevreleri ile Erzurum’un güneyinde, güney ve güneybatı yönlerinden kuvvetli rüzgar (40-61 km/saat) ve yer yer fırtına (61-80 km/saat) şeklinde esmesi beklendiğinden meydana gelebilecek ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

BÖLGELERİMİZDE HAVA DURUMU NASIL OLACAK?

MARMARA

Parçalı, yer yer çok bulutlu, bölge genelinin yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

EGE

Parçalı ve az bulutlu, kuzey ve iç kesimlerinin yer yer çok bulutlu yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

İÇ ANADOLU

Parçalı, yer yer çok bulutlu, bu akşam Eskişehir çevrelerinin, yarın (Cuma) bölge genelinin yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği, yarın öğle saatlerinden sonra Konya, Karaman, Niğde, Kayseri ve Sivas çevrelerinde görülecek yağışların yer yer kuvvetli olacağı tahmin ediliyor.

BATI KARADENİZ

Parçalı ve çok bulutlu, kıyı kesimleri yer yer kuvvetli olmak üzere, yarın (Cuma) bölge genelinin yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ

Parçalı ve çok bulutlu, Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinde yer yer kuvvetli olmak üzere, yarın (Cuma) bölge genelinin yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

DOĞU ANADOLU

Parçalı, yer yer çok bulutlu, bu akşam bölgenin kuzeydoğusu ile yarın (Salı) batı ve kuzey kesimlerinin yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği, öğle saatlerinden sonra görülecek yağışların Ardahan ve Erzincan ile Kars ve Erzurum’un kuzey, Tunceli ve Malatya’nın kuzeybatı kesimlerinde yer yer kuvvetli olacağı tahmin ediliyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.