Gündem

6’ıncı Yargı Paketi Kabul Edildi: Stokçulara Kötü Haber Geldi! Artık Hapis Cezası Var

Stokçulukla mücadelede hapis cezalarını artıran 6’ncı yargı paketi Meclis’ten geçti. Böylece artık stokçulara 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası verilebilecek.

TBMM Genel Kurulu’nda 6’ıncı Yargı Paketi kabul edildi. Böylece yargı alanında önemli değişiklikler içeren düzenleme yasalaşmış oldu. Düzenlemeye göre noterlere gayrimenkul satışı yetkisi verilecek ve stokçuluk yaptığı belirlenen kişilere 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası verilecek. Yasa teklifi ile yargıda hakim ve savcı yardımcılığı dönemi başlayacak.

Stokçulara 3 Yıla Kadar Hapis Cezası Verilecek

Düzenleme ile stokçuluğun cezası artırıldı. Artık, stokçuluk yaparak, mal satmaktan kaçınanlara 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası verilecek.

Yalan haber ve hileli yollarla fiyatları etkileme suçunu işleyenlerin cezası da 1 yıldan 3 yıla kadar hapis olacak.

Taşınmazlara Noterde Satış İmkanı

Gayrimenkul satışlarıyla ilgili olarak noterlere de yetki verildi. Buna göre konut ve arsa satışı, tapu müdürlüklerinin yanı sıra noterlerden de yapılabilecek. Noterler TAKBİS sistemindeki bilgilere ulaşabilecek.

Hakim Ve Savcı Yardımcılığı

Düzenleme ile hakim ve savcı adaylığı yerine hakim ve savcı yardımcılığı ihdas edildi. Hakim ve savcı yardımcıları, Adalet Akademisi’ndeki temel eğitimin ardından, eğitici hakimlerin yanında 3 yıl görev yapacak.

3 yılın ardından sınavda başarılı olurlarsa hakim ve savcı olarak atanacak.