Gündem

Meteoroloji Son Dakika Uyardı: Çok Fena Yağmur Geliyor! 1 Hafta Kesilmeyecek

Meteoroloji Genel Müdürlüğü son hava durumu raporuyla alarm verdi. Bugünden itibaren başlayacak şiddetli yağışlar bir hafta sürecek.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, bugünden itibaren bir hafta devam edecek şiddetli yağışlar için uyardı. Gök gürültülü sağanak şeklinde görülecek yağışlar, sel baskınlarına sebep olabilecek kadar etkili olacak. Hava sıcaklığı yağmurla birlikte hissedilir derecede düşecek. Cuma günü özellikle Kocaeli, Bursa, Ankara, Kayseri, Konya dahil iç anadolu bölgesi, karadeniz ve doğu anadolu bölgesinde şiddetli yağışlar görülecek. Meteorolojinin son hava durumu raporuna göre hafta sonu da yağışlar hız kesmeyecek ve önümüzdeki hafta da aynı hızla devam edecek. Kuvvetli yağışlar 50’den fazla ili vuracak.

Şiddetli Yağış Geliyor

Karadeniz üzerinden gelmesi beklenen serin ve yağışlı havanın etkisi ile hava sıcaklıklarının 24.06.2022 Cuma gününden itibaren hissedilir derecede azalacak. İç Ege, İç Anadolu, Karadeniz ve Doğu Anadolu’da mevsim normallerinin yer yer altında, diğer yerlerde mevsim normalleri civarında olacak. Cuma günü 50’den fazla ili şiddetli yağış dalgası saracak. Yağışlar yer yer çok kuvvetli olacağından sel baskını alarmı verilmiş durumda. Meteorolojiden yapılan açıklamada “kuvvetli hava olayları ile ilgili hava tahmin raporları ve meteorolojik uyarılar dikkatle takip edilmeli’ uyarısı geldi.

Bugünden İtibaren Bu İller Dikkat!

Meteoroloji şiddetli yağışlar için ilk son dakika uyarısını Doğu Akdeniz, İç Anadolu, Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgesi için geçti. Geçen uyarı şöyle:

“Cuma öğleden sonra ve akşam saatlerinde Konya’nın güneyi, Karaman, Niğde, Isparta, Antalya’nın doğusunun iç kesimleri, Adana’nın kuzey kesimleri, Mersin’in iç kesimleri, Osmaniye ve Kahramanmaraş’ın güneydoğusunda beklenen sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların yerel kuvvetli olması beklendiğinden meydana gelmesi muhtemel ani sel, su baskını, yıldırım, dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgar ve fırtına ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.”

Dikkatli Ve Tedbirli Olun Uyarısı

Meteorolojinin Karadeniz uyarısı : Meteoroloji Karadeniz bölgesi için de son dakika uyarısı verdi. Uyarıda “Cuma sabah saatlerinden itibaren Batı Karadeniz ile Sakarya ve Samsun’un batısında) beklenen sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların yerel kuvvetli (21-50 kg/m2), Bartın il geneli ile Zonguldak’ın doğusu ve Kastamonu’nun kuzeybatısında yer yer çok kuvvetli (51-75 kg/m2) olması beklendiğinden meydana gelmesi muhtemel ani sel, su baskını, yıldırım, dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgar, heyelan, hortum oluşma riski ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır” ifadelerine yer verildi.