Editörün SeçtikleriEkonomi

Maaşlara büyük zam geleceği belli oldu: Masadaki rakamlar açıklandı! En düşüğü 8.947,24 TL olacak

Son dönemlerde çalışanların en çok araştırdığı konuların başında maaşlara zam konusu bulunuyor. Enflasyonun yılbaşından bu yana beklenmedik bir şekilde artması maaşlara yüksek zam yapılma durumunu ortaya çıkardı. Konuya ilişkin son dakika açıklama geldi. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati yaptığı açıklamasında memur ve emekli maaşları için önemli açıklamalar yaptı.

Bakan Nebati yapmış olduğu açıklamasında memur ve emekli maaşlarına yapılacak zamla ilgili detayları aktardı. 1 trilyon 81 milyon liralık ek bütçenin yaklaşık 650 milyar lirasının memur, emekli aylıkları dışında sosyal güvenlik primleri, vatandaşın tükettiği doğalgaz ve elektrik fiyatlarının piyasa fiyatlarının altında kullanımı için destek, evde bakım, 65 yaş aylığı başta olmak üzere sosyal destekler için kullanılacağı mesajını verdi.

ELEKTRİK VE DOĞALGAZ YÜKÜ HAFİFLEYECEK

Bakan Nebati, açıklamasının devamında bu yıl yeni vergi olmayacağını emekli ve memur maaşlarına temmuz ayında yüzde 40 zam yapılacağı müjdesini de verdi. Peki, maaşlar ne kadar artacak? Artış rakamsal olarak ne kadar olacak? Detaylar haberimizde..

84 milyon ilave sosyal destek bütçesi Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşüldü. Bakan yaptığı görüşmede ek bütçe ile vatandaşların tükettiği doğalgaz ve elektriği daha ucuza kullanabilmeleri, işçilerin, emeklilerin, çalışanların ve ihtiyaç sahibi vatandaşların daha fazla yanında olabilmek için çalıştıklarını belirtti.

MAAŞLAR ARTIYOR

Ek bütçenin 216,9 milyar TL’si kamu çalışanlarının aylıklarındaki artışlar ile personel giderleri ve sosyal güvenlik kurumlarında devlet prim giderleri için aktarılacak.

Bakan burada görüşme sonrasında sorulara cevap verdi. Temmuz ayında memur zamlarına ilişkin, “2022 Ocak ayında çalışanlarımızın aylıklarına yüzde 30.95 artış yapılmıştı. Temmuz ayında yapılacak artış Haziran enflasyon oranlarının açıklanmasıyla kesinleşecek olup, yaklaşık yüzde 40 oranında artış öngörmekteyiz. Bu kapsamda 2022 yılında memurlarımızın ayılıklarında kümülatif artış yaklaşık yüzde 83’e ulaşacaktır. Temmuz ayında emeklilerimize yapılacak artış yaklaşık yüzde 40 oranında olacağını öngörmekteyiz. 2022 yılı memur emeklilerimizin aylıklarında kümülatif artış yüzde 83’e, SSK ve Bağ-Kur emeklilerimizin kümülatif artışı yüzde 76’ya ulaşacaktır. Emekli aylıklarının artışının etkisi 180 milyar lira civarındadır. Prim gelirlerindeki artış dikkate alınarak SGK’ya yapılacak transferlerin toplamı 154 milyar TL olarak teklif ediyoruz” ifadelerini kullandı.