Editörün SeçtikleriEkonomiEmlak

Meclis’te onaylandı: Yeni dönem başlıyor! Bundan sonra en 500 TL en çok 4 bin TL olacak

Meclis’ten yeni haber var! Gelen bir son dakika haberine göre 6. Yargı Paketi Meclis’ten geçti. Yeni kararlar da peş peşe açıklandı. Kabul edilen son karara göre noterlere gayrimenkul satışı yetkili verilmesi de bulunuyor. Buna göre alım satım işlemleri tapu müdürlükleri dışında noterliklerde de yapılabilecek. Tapu da yeni dönem başlıyor. İşte detaylar..

Gelen son dakika haberine göre TBMM Genel Kurulu’nda, kamuoyunda 6’ıncı Yargı Paketi olarak bilinen, Hakimler ve Savcılar Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi kabul edildi.

NOTERLER, TAŞINMAZ SATIŞ VAADİ SÖZLEŞMESİ YAPABİLECEK

TBMM Genel Kurulunda kabul edilen Hakimler ve Savcılar Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile noterler, taşınmaz satış vaadi sözleşmesi yapabilecek, bu sözleşmeyi taraflardan birinin talep etmesi, harç ve giderleri ödemesi halinde tapu bilişim sistemi vasıtasıyla tapu siciline şerh verebilecek, taşınmaz satış sözleşmesi yapabilecek.

EN AZ 500 TL EN ÇOK 4 BİN TL OLACAK

Taşınmaz satış sözleşmeleri damga vergisinden ve bu işlemlere ilişkin düzenlenen kağıtlar değerli kağıt bedellerinden istisna olacak. Bu kapsamda yapılan işlemler karşılığında noter ücreti dışında herhangi bir ücret alınmayacağı belirtildi.

Aynı zamanda noter ücreti taşınmazın değerine göre 500 liradan az, 4 bin liradan fazla olamayacak ve ücret tarifesinde gösterilecek.