Editörün SeçtikleriEkonomi

ASGARİ ÜCRETE ZAM: Bakan Bilgin canlı yayında duyurdu! Tarihi verdi ..

Tüm Türkiye Temmuz ayında asgari ücrete zam yapılmasını bekliyor. Konuya ilişkin gelen bir son dakika haberine göre Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, yaptığı açıklamasında kamu çalışanları için son dakika kararını duyurdu. Hem asgari ücret hem de memur – emekli maaşları için açıklama yapan Bakan Bilgin’in açıklaması haberimizde

Bakan Bilgin canlı yayında çok önemli açıklamalarda bulundu. Asgari ücrete ek zamla ilgili de resmen tarihi veren Bakan Bilgin’in açıklamaları gündeme bomba gibi düştü.

ENFLASYONUN ÜZERİNDE ZAM

Milyonlarca çalışanın gözü temmuz ayında asgari ücrete yapılması beklenen ek zamma çevirdi. Bakan Bilgin’den de beklenen açıklama geldi. Memurun Temmuz zammı yüzde kaç olacak? Sorusuna yakından cevap veren Bakan Bilgin, şunları söyledi:

“Temmuzda yapacağımız düzenlemelerle kamu çalışanlarımıza nefes aldıracağız. Enflasyon diyelim ki yüzde 37-40… Ne gerçekleşirse bunun üzerinde kamu çalışanlarımıza zam yapacağız”

ASGARİ ÜCRETE EK ZAM YAPILACAK MI?

Asıl gündemi oluşturan bir diğer konu da asgari ücrete gelmesi beklenen zam. Canlı yayında açıklamasına değinen Bakan Bilgin, “Görüşmeler sürüyor, önümüzdeki hafta açıklayacağız” dedi.

Bilgin’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Biz yüzde 50’nin üzerinde asgari ücreti artırdık. Aralık sonu yaptığımız güncelleme enflasyon nedeniyle unutuldu. Bunun işsizliğe neden olacağı iddia edildi ama öyle olmadı. Biz ekonomideki bütün gelişmeleri sosyal politikalarla destekledik. 3600 ek gösterge meselesini bütün çalışanlara ve gruplara yaydık. 5.3 milyon kamu çalışanı bu düzenleme ile ek haklara sahip oldu.”