Editörün SeçtikleriEkonomi

Milyonlar bekliyordu! BAKAN BİLGİN ORANI AÇIKLADI: Memur ve emekliye yapılacak zam miktarı kesinleşti!

Milyonlarca kişi bekliyordu. Çalışma Bakanı Bilgin resmen maaşlara yapılacak zamlı oranı açıkladı. Memur ve emekli kesme yapılacak zamlı oranı duyurarak merak edilenleri açıkladı. Yapılan açıklamaya göre kamu çalışanlara enflasyon farkının üzerinde zam yapılacağı belirtildi. Asgari ü ücret için ise önümüzdeki hafta açıklama yapılacak.

Açıklama Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’den son dakika olarak geldi. Bilgin, yaptığı açıklamasında, “Temmuzda yapacağımız düzenlemelerle kamu çalışanlarımıza nefes aldıracağız. Enflasyon diyelim ki yüzde 37-40 .. Ne gerçekleşirse bunun üzerinde kamu çalışanlarımıza zam yapacağız” dedi.

ASGARİ ÜCRET İÇİN DE AÇIKLAMA YAPTI

Bakan Bilgin, açıklamasının devamında asgari ücret konusunda da çalışmaların devam ettiğini ifade ederek, “Görüşmeler sürüyor, önümüzdeki hafta açıklayacağız” dedi.

Bilgin asgari ücret konusunda, “Biz yüzde 50’nin üzerinde asgari ücreti artırdık. Aralık sonu yaptığımız güncelleme enflasyon nedeniyle unutuldu. Bunun işsizliğe neden olacağı iddia edildi ama öyle olmadı. Biz ekonomideki bütün gelişmeleri sosyal politikalarla destekledik. 3600 ek gösterge meselesini bütün çalışanlara ve gruplara yaydık. 5.3 milyon kamu çalışanı bu düzenleme ile ek haklara sahip oldu” dedi.

ENFLASYONUN ÜZERİNDE ZAM YAPILACAK

Özellikle açıklamasında memur ve emeklilere değinen Vedat Bilgin, enflasyonun üzerinde zam yapılacağını belirterek, “Enflasyon diyelim ki yüzde 37-40 .. Ne gerçekleşirse bunun üzerinde kamu çalışanlarımıza zam yapacağız” dedi.