Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Son dakika Almanya işçi alımı başladı! İşçi alımı yapılacak kadrolar açıklandı: Aylık 4.000 Euro maaş verilecek

Yurt dışında kariyer yapmak isteyenleri heyecanlandıracak yeni bir gelişme Almanya’da yaşanırken Orta Avrupa ülkesi Almanya, yaklaşık 4 bin euro maaş ile çalışacak 1.5 milyon işçi alacağını paylaştı. Peki Almanya’da çalışmak için hangi meslekler aranıyor?

4 BİN EURO MAAŞLA PERSONEL ALIMI

Yurt dışında çalışma hayali kuranlar, ülkeler tarafından duyurulan iş ilanlarını yakından takip edilirken ülkeler bu ilanlar ile mevcut işçi açığını dışarıdan gelecek olanlarla çözüyor. Bununla beraber Almanya’nın personel alımı yapılacağı bilgisi gelirken hangi kadrolarda alım yapılabileceği da aktarıldı. Ayrıca ülkede çalışanlara 4 bin euro maaş verileceği paylaşıldı.

Almanya 2022 yılında ekonomik bir sıçrama yapmak için düğmeye bastı. Bu sıçrama en son 1960 yılında görüldü. Söz konusu ülkede şu anda işsizlik seviyesi yüzde 3 civarında. Bu yüzden ülke 1.5 milyon kişiye istihdam kapısı araladı. AB ülkeleri içinde refah seviyesi en yüksek ülkelerden olan Almanya, yüzde 3’lerde bulunan işsizlik oranını daha da aşağı çekebilmek için işçi arıyor. Bu yıl ekonomide cari fazla vererek parlak bir yıl geçiren Almanlar, çeşitli sektörlerde yaşanan eleman sıkıntısından şikayetçi.

ALIM YAPILABİLECEK KADROLAR

Konu ile ilgili olarak Almanya’da çalışmak için kadrolar da paylaşıldı. Bununla beraber gerekli kadrolar da şöyle paylaşıldı:

*Bu mesleklerin en başında 230 bin yuva eğitmeni geliyor.

*Bunu 300 bin hemşire ve yaşlı- hasta bakıcı açığı takip ediyor.

*Garsonluk da aranan meslekler arasında.

*Su tesisatçılığı alanında da işçi alımı yapılacak.

*Tır şoförlüğü de listede yer alıyor.

Bu sektörlerdeki brüt maaşların 4 bin euroyu bulacağı düşünüldüğünde, dünyanın çeşitli yerlerinden Almanya’ya işçi göçü olabileceği aktarıldı.