Ekonomi

10 yıl çalışanlara 3600 gün primle emekli olabiliyor! Şartı karşılayana SGK aylık bağlayacak!

Temmuz ayında, TÜİK’in Haziran ayı enflasyon rakamlarını açıklamasından sonra memur ve emekli maaş zamları belli olacak. Öte yandan emekliler, Kurban Bayramı öncesinde, Ramazan Bayramı’nda olduğu gibi 1.100 TL ikramiye ödemesi alacak. Bu nedenle emeklilerin gözü kulağı Temmuz ayında. Bir diğer yandan milyonlarca çalışan vatandaş ise emeklilik hakkı için yaş ve ek gösterge düzenlemelerini araştırmaya devam ediyor. SGK, yaş haddi ile emeklilik kapsamında 10 yıl çalışma süresi olanlara yaş haddinden emeklilik veriyor. Peki SGK tarafından verilen bu emeklilik hakkından kimler, nasıl yararlanabiliyor? İşte detaylar…

Kimler Yaş Şartı ile Emeklilikten Yararlanabilir?

SGK, yaş haddi ile emeklilik kapsamında 10 yıl çalışma süresi olan bazı vatandaşlara yaş haddinden emeklilik hakkı tanıyor. Yaştan emeklilik, belli bir yaşa gelmiş ve normal emeklilik için gerekli olan prim ödeme miktarını tamamlayamamış, yani gerektiği kadar çalışamamış olan vatandaşlara sağlanıyor. Prim günü adedi yeterli olmayan ve bu nedenle emekli olamayan ancak yaşı gereği prim ödeme gün miktarını tamamlama imkanı kalmamış vatandaşlar, böylece yaş haddinden yararlanabiliyor.

Yaş Haddinden Emeklilik Hakkı İçin Ne Kadar Prim Günü Gerekiyor?

Çalışma hayatına 2008’den önce başlayanlar için artık şartlar değişiyor. Prim gününü tamamlayamayan ve tamamlama olanağı da bulunmayan vatandaşlar, yaştan emekli olabiliyor. 10 yılını tamamlayarak emekli olmak isteyenlere sunulan bu emeklilik formülü, çalışamayacak duruma gelen ve 1800 prim günü ödeyenler için geçerli oluyor. İşe girdikten sonra gerekli gün primini ödemiş, sağlık problemleri nedeniyle çalışma gün kaybı yaşamış vatandaşlarda yaş şartı aranmadan emeklilik hakkı sağlanıyor. Söz konusu uygulama kapsamında vatandaşlardan sağlık raporu talep ediliyor ve raporda en az %60 oranda işgücü kaybı tespitinin olması gerekiyor.