Ekonomi

Bakan Nebati emekli maaş zammı için öngörülen oranı açıkladı! Temmuz’da emekliye ne kadar zam geliyor?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 4 Temmuz 2022’de Haziran ayı enflasyon verilerini açıklayacak. Bilindiği üzere Türkiye’de memur ve emekli maaşlarına Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere, yılda iki kez zam uygulanıyor. Söz konusu zam oranı da 6 aylık enflasyon verilerine göre belirleniyor. TÜİK verilerine göre açıklanan 5 aylık enflasyon rakamlarında, maaş zammında Haziran ayında enflasyon sabit kalsa da en az %35’lik oran uygulanacak. Büyük oranda belli olan zam tutarı hesaplamaları ve Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin açıklamaları ile Temmuz’da emeklilere ne kadar zam uygulanacak? İşte detaylar…

Numan Kurtulmuş’un Açıklamaları

SSK ve Bağ-Kurlu emekli vatandaşların maaş zammı, Haziran ayı enflasyon verilerinin açıklanması ile 6 aylık enflasyon verilerine göre netlik kazanacak. 5 aylık farkın kesinleşmesiyle birlikte emekli maaş zammı şimdiden %35’i aştı. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ise emekli maaşında %40’ı işaret etti. Öte yandan AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş da geçtiğimiz gün katıldığı canlı yayında “Yüzde 40 civarında bir artış, biraz eksik, biraz fazla olabilir. Bunlar çalışılıyor” sözlerini dile getirmişti.

Bakan Nureddin Nebati’nin Açıklamaları

Bakan Nebati, Plan ve Bütçe Komisyonu’nda ek bütçe görüşmeleri sırasında vekillerin sorularını yanıtladı. Nebati burada yaptığı açıklamada “Haziran enflasyon oranlarının açıklanmasıyla kesinleşecek olup, yaklaşık yüzde 40 oranında artış öngörmekteyiz” sözlerini dile getirdi. SGK’ya yapılacak transferlerin toplamının 154 milyar TL olarak teklif edildiğini duyuran Nebati’nin açıklamaları sonrasında, kesinleşen oranlarla emekli maaş zamları belli oldu.

Kesinleşen Oranlarda Emekli Zammı Ne Kadar?

Kesinleşen oranlara göre Haziran ayında enflasyon sabit kalırsa SSK ve Bağ-Kurlu emeklilere %35,64 oranda zam yapılacak. Ocak ayında SSK ve Bağ-Kurlu emeklilere %25,47 oranda ve memur maaşlarına da %30,95 oranda zam yapılmıştı. Kesin zam oranları için TÜİK’in Haziran ayı enflasyon rakamları beklenecek.