Editörün SeçtikleriEkonomi

Yarından itibaren yüzde 50’den fazla zam geleceği açıklandı! Artık kimse alamayacak

Gelen bir son dakika haberine göre Türkiye Şeker Fabrikaları Genel Müdürlüğü, Tarım Kredi ile bazı marketlerde satılan şekerlere yüzde 67, diğer şekerlere ise yüzde 37 oranında zam geleceği belirtildi. Zamlı fiyatların 27 Haziran pazartesi gününden itibaren geçerli olacağı açıklandı. Detaylar haberimizde

Türkiye Şeker Fabrikaları Genel Müdürlüğü, Tarım Kredi ve bazı marketlere ucuza sattığı şekere yüzde 67, diğerlerine yüzde 37 zam kararı aldı. Yeni fiyatlar 27 Haziran itibarıyla geçerli olacak.

Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Mücahit Alkan, piyasalarda dengeyi sağlayamadığı gerekçesiyle görevden alınmış yerine Muhittin Şahin atanmıştı.

VERGİ ALINMAMASI KARARI ALINMIŞTI

Son bir yılda şekerin kilosu 6.5 TL’den 24 TL’ye, çuvalı yaklaşık 220-250 TL’den 1.100 TL’ye yükselmişti. Özellikle Nisan ayından Mayıs ayına yansıtılan 2 kat fiyat artışlarını aşağı çekebilmek için geçen ay 400 bin ton kamış veya şeker pancarı ithalatından vergi alınmaması kararı alınmıştı.

50 KİLO ŞEKER ARTIK 650 TL OLDU

Alınan kararlar fiyatları sabitlemeye yetmedi. Türkiye Şeker Fabrikaları Genel Mdürülüğü, Tarım Kredi ve bazı marketlerin satmış olduğu ucuz şeker yüzde 67, diğer şekerler ise yüzde 37 oranında zamlandı. 27 Haziran Pazartesi itibarıyla 50 kiloluk şeker Tarım Kredi marketlerde 390 TL’den 650 TL’ye diğerleri için 550 TL’den 750 TL’ye çıktığı belirtildi.