Editörün SeçtikleriGündem

Büyük felaket yaşandı: Köprüler çöktü, merkez sular altında! Vatandaşlara üst kata çıkın uyarısı yapılıyor!

Gelen bir son dakika haberine göre etkili olan sağanak yağış Batı Karadeniz’de çok kötü görüntülere sahne oldu. Kastamonu’nun İnebolu ilçesinde bulunan Söke Çayı taştı. Çayın taşması ile birlikte 2 köprü yıkıldı. Sular merkeze gelince ev ve iş yerleri sular altında kaldı. Yetkililer vatandaşlara dükkanların açılmaması ve üst katlara çıkılması konusunda uyarılar yapıyor.

Ülkemizdeki yağışlar şimdi de Batı Karadeniz bölgesini etkisi altına aldı. Çaydan taşan sular ev ve iş yerlerini bastı. Aynı zamanda Sinop’ta iş yerlerini basan su, Zonguldak’ta yolların nehre dönmesine neden oldu.

BÖLGEYİ SEL GÖTÜRÜYOR

Son günlerde Meteoroloji ve AFAD’ın yaptığı peş peşe uyarılar sonrasında Karadeniz’de beklenen yağış başladı. Etkili olan yağışlar bölgenin sel almasına neden oldu. Yağışlar özellikle Bartın, Kastamonu, Zonguldak ve Karabük bölgesinde etkili oldu.

EV VE İŞ YERLERİNİ SULAR BASTI

Sinop’ta etkisini gösteren yağışlar ev ve iş yerlerinin sular altında kalmasına neden olurken, yol güzergahlarında da hasarlar oluştu. Kentte sağanak yağış gece yarısı etkisini göstermeye başladı.

Kent merkezinde bazı ev ve iş yerleri sular altında kalırken, duruma hemen AFAD, İl Özel İdaresi ve Sinop Belediyesi ekipleri bodrum katlarda dolaşan suyu boşaltma işlemi gerçekleştirildi.

“EN AZ RİSKLE ATLATACAĞIZ”

İnebolu’da Söke Çayının taşma riskine karşı alınan tedbirleri yerinde incelemeyen İnebolu Kaymakamı Ahmet Vezir Baycar, “İki gündür Meteoroloji ve AFAD tarafından gerekli uyarılar yapıldı. Bu çerçevede ilçemizde yapılan uyarılarla birlikte şiddetli yağışlarda devam etmektedir. Yağışlarla birlikte ilçemizden geçen çayın su seviyesinin yükseldiğini görüyoruz. Bu yüzden vatandaşlarımızı sık sık olumsuz durumlara karşı uyarıyoruz. Vatandaşlarımız dikkatli olsunlar, dere kenarında bulunan araçların kesinlikle kaldırılması, alt katta oturan vatandaşların özellikle dere kenarında alt katta oturan vatandaşlarında üst katlara çıkmaları, ikinci bir uyarıya kadar işyerlerinin de kesinlikle açılmamasını halkımızdan istirham ediyorum. Tedbirli bir şekilde panik yapmadan tedbirlerimizi alalım. İnşallah bu sınavımızı da kayıpsız başarılı bir şekilde geçireceğiz. En az riskle atlatacağız. Vatandaşlarımızın her türlü olumsuz durumlara karşı dikkatli olmalarını rica ediyorum” dedi.