Editörün SeçtikleriEkonomi

Yatırım yapacaklar için tam zamanı! Dolar fiyatları resmen dibi gördü: 27 Haziran dolar fiyatı

Gelen bir son dakika haberine göre dolar kuru Cuma günü BDDK’nın hamlesinden sonra sert bir şekilde düştü. Piyasaların kapalı olduğu saatlerde alınan karar sonrasında gözler haftanın ilk işlem saatine çevrildi. Bugün yatırım yapacaklar ve doları dolanlar dolar bugün kaç TL? sorusuna cevap arıyor. Konuya ilişkin uzmanlardan açıklamalar peş peşe geldi. Detaylar haberimizde

BDDK’nın açıklamış olduğu ticari kredilere getirilen sınırlama doların çakılmasına neden oldu. Türk Lirası dakikalar içerisinde yüzde 4’ten fazla değer kazandı. Dolar TL karşısında sert düşüş yaşamaya devam ediyor. Cuma günü piyasaların kapanışından sonra gelen karar sonrasında gözler bugüne çevrildi. Peki, dolar düşecek mi? Dolar kaç TL? Dolar yükselecek mi? İşte piyasalardaki son durum..

TAYAT DALGALANMALAR GÖRÜLEBİLİR

Analist Tuncay Turşucu kararın dolar kuru üzerindeki etkisine ilişkin, “Cuma akşamı gelen BDDK açıklamasının ardından gerileyen dolar/TL kuru tekrar yükselerek 16,88 seviyesinde kapadı. Dolar/TL’nin 16,90 seviyesindeki 22 günlük ortalamasının altında kalması durumunda 15,95 seviyelerindeki 50 günlük ortalamaya doğru düşüş görülebilir. Ancak bu seviyelerde kalıcı olmayabilir ve tekrar yukarı tepkiler alabilir. Kur 16,90 seviyesindeki ortalama altına inerse bir süre 15,95 ile 16,90 arasında yatay dalgalanmalar görebiliriz” yorumunda bulundu.

DOLAR SERT DÜŞTÜ

Haftaya 17,30 TL sınırında başlayan dolar hafta içinde 17,54 TL seviyelerini test etmişti. Ancak Cuma günü Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu tarafından ticari krediler için sınırlama getirilmişti. Bu durum döviz fiyatlarını derinden sarstı. Dolar TL karşısında yüzde 4’ten fazla değer kaybı yaşadı. Kur 17,38 TL seviyesinden 16,48 TL’ seviyesine kadar düştü.

Dolar şu anda 16,59 TL seviyelerinde işlem görürken, euro da 17,50 TL’den işlem görüyor.