Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Son dakika Türkiye’de milyonlarca kişiye kötü haber! Sigara ve alkole rekor ÖTV zammı: Alkol ve sigara fiyatlarındaki son durum

Sigara ve alkol fiyatlarına ÖTV zammı geldiği belirtilirken Resmi Gazete’de yayımlanan kararla birlikte sigara ve alkol grubundan alınan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) artış gösterildiği aktarıldı. ÖTV’deki zam ne kadar oldu? Detayları okuyucularımızla paylaşıyoruz.

ÖTV ORANLARINDA ARTIŞ YAPILDI

Sigara ve alkol için 6 aylık enflasyon rakamlarına göre vergi zammı sürpriz bir karar ile öne çekilirken bu doğrultuda Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre alkollü içeceklerde ÖTV artış oranı yüzde 25 olurken, sigarada ÖTV artış oranı yüzde 10 olduğu ifade edildi.

70’LİK RAKI VERGİSİ 70 TL OLDU

Bununla beraber bir litre 0rakıda ÖTV tutarı 481,98 liradan 602,48 liraya yükseltilirken 1 litre rakının vergisi 64 lira artarken, 70’lik rakıda vergi artışı 45 lira olduğu ifade edildi. Ayrıca sigarada 0.71 lira olan asgari maktu vergi tutarı 0.79 lira olurken 1 paket sigaradan alınan ÖTV 1.69 lira arttığı paylaşıldı.

SİGARAYA 8 LİRALIK ZAM YAPILMIŞTI

Sigaraya yıl başından bu yana 8 liralık zam yapılmıştı. Buna göre geçtiğimiz haftalarda yapılan son zamla birlikte en düşük sigara fiyatı 25,50 TL, en yüksek sigara fiyatı ise 40 TL olmuştu.