Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

12 ay boyunca ödeme yapılacak: Aylık 600 TL yardım başvurusu başlıyor! E-Devlet başvuru ekranı

Hükümet geçtiğimiz günlerde flaş bir açıklama yapmıştı. 4 milyon haneye verilecek olan sosyal destek yardım başvuruları resmen başlıyor. Ödemelerin 12 ay boyunca yapılacağı belirtildi. Aylık yardım miktarı 600 TL olacağı açıklandı. Peki, kimler başvuru yapabilecek? 600 TL yardım için e-devlet başvuru ekranı açıldı mı?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 4 milyon haneye sosyal yardım verilecek. Başvuruların bugün başlayacağı açıklandı. Toplam da 15 milyar TL tutarındaki yardım ihtiyaç sahibi hanelere 1 yıl boyunca ödenecek.

KİMLER BAŞVURU YAPABİLECEK?

Aylık 600 TL için başvuru ekranının açılacağının duyurulmasından sonra kimlerin başvuru yapabileceği belirtildi. Başvuru sadece ihtiyaç sahibi aileler için yapılacak. Bunun dışında sosyal yardım alan ailelerin de bu destekten başvuru ile yararlanabileceği belirtildi.

BAŞVURULAR NASIL YAPILACAK?

Başvuruların da nasıl yapılacağı merak konusu oldu. Başvurular 2 şeklide alınacak. İlki e-Devlet üzerinden başvurular alınacak. Sistem açıldığı anda ihtiyaç sahibi ailelerin başvuruları alınacak. Bir diğer başvuru seçeneği ise Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları üzerinden olacak.

ÖDEMELER NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Ödemeler aylık 600 TL şeklinde 12 ay boyunca banka hesaplara yapılacak. Sosyal yardımların ilkinin Kurban Bayramı’ndan önce yapılması bekleniyor. Buna göre ödemeler 9 Temmuz tarihinden önce hesaplarda olacak.

750 TL’LİK YARDIM PAKETİ DE DUYURULDU

Aile Bakanlığı’nın yaptığı bir diğer açıklamaya göre bu yıl ilk defa vefat yardım uygulaması yapılacak. 15 Nisan 2022 ve sonrasında vefat eden yakınlar için 750 TL’lik nakdi destek verileceği belirtildi. Başvurular yapıldığı andan itibaren 1 ay içinde ödemeler yapılacak.