Ekonomi

KOSGEB E-Devlet’ten başvurana 5 ile 20 bin TL arası destek ödemesi veriyor!

Ekonomik darboğazın ciddi ölçülerde hissedildiği son dönemlerde vatandaşlar acil nakit ihtiyaçlarını karşılamak adına çeşitli yolları araştırıyor. Bu kapsamda ilk olarak bankaların sunduğu ihtiyaç kredileri değerlendiriliyor olsa da devlet destekli bazı programlar da vatandaşların nakit ihtiyaçlarını gidermelerini sağlıyor. Bu kapsamda KOSGEB, faizsiz ve hibeli destek programlarını açıkladı ve bu programlar dahilinde şartlara uygun olan ve başvuruda bulunanlara 5-10-20 bin TL verecek. Kuruluş desteği kapsamında KOSGEB tarafından verilecek olan bu desteklerde küçük işletmelere 5 bin TL sermaye ve şirketi işletmeye de 10 bin TL destek verilecek. Ayrıca hibe ve kredi programlarında limit 300 bin TL’ye kadar da çıkabiliyor.

KOSGEB Hibe ve Kredi Destekleri Ne Kadar?

KOSGEB tarafından sunulan hibe ve kredi desteklerinde, yeni programda ödemeler 5 bin TL’den 300 bin TL’ye kadar çıkabiliyor. Sektörlere göre değişebilen ödemelerde katma değerli yüksek teknolojik ürünlere 300 bin liraya kadar destek sağlanabiliyor. Bu kapsamda girişimcilere ve şartları karşılayanlara başvurularının onaylanması halinde desteklerini veren KOSGEB, kuruluş desteği olarak gerçek kişi ve işletmeler için 5 bin TL, sermaye şirketi işletmeleri içinse 10 bin TL hibe desteği sağlıyor.

KOSGEB Destek Ödemeleri

KOSGEB tarafından sunulan destek ve kredi paketlerinde ayrıca performans desteği ödemeleri de yer alıyor. Bu desteklerde ise farklı kategorilere göre ödemeler yapılıyor. Birinci performans dönemi ve ikinci performans dönemi olarak değerlendirilen bu ödemeler yine 5 bin TL’den başlıyor ve 20 bin TL’ye kadar çıkabiliyor. Diğer yandan KOSGEB 5 bin TL sertifika desteği de sunuyor. Bu destek programlarının yanı sıra KOSGEB bir de imalat sektöründe faaliyet gösteren KOBİ’lere dijital dönüşüm ve danışmanlık hizmetleri kapsamında 10 bin TL’ye kadar da destek sunuyor. Söz konusu KOBİ desteği, KOSGEB Başkanı Hasan Basri Kurt tarafından duyurulmuştu.