Editörün SeçtikleriGündem

Bu sabah 24 şehir için kırmızı alarm verildi: Ankara, İstanbul ve İzmir dahil hayati tehlike alarmı! Çok kuvvetli geliyor

METEOROLOJİ Genel Müdürlüğü İstanbul, Ankara ve İzmir’inde aralarında bulunduğu 24 il için kırmızı alarm verirken en yüksek seviye olan kırmızı alarmda ‘hayati tehlike var’ anlamına geldiği belirtildi. Ayrıca vatandaşlardan ani sel, su baskını ve heyelan tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olmaları istendi.

KIRMIZI ALARM VERİLDİ

Karadeniz bölgesi aşırı sağanak yağışlar sonrası sel ve su baskınlarıyla boğuşurken Meteoroloji Genel Müdürlüğü, yurt genelinde sağanak yağış uyarısı yaptı. Dün akşam saatlerinde başlayan sağanak yağışların bugün de devam edeceğini belirten Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 24 il için alarm seviyesini turuncu alarmdan kırmızı alarma çıkardı.

ŞİDDETLİ YAĞIŞ OLACAK

Yapılan son değerlendirmeleri paylaşan Meteoroloji Genel Müdürlüğü çok önemli bir açıklama yaptı. MGM özellikle Marmara Bölgesi’nin doğu kesimlerinde Ege Bölgesi’nin iç kesimlerinde Akdeniz Bölgesi’nin iç kesimleri, İç Anadolu Bölgesi’nin tamamında, Karadeniz Bölgesi’nde ve özellikle de Antalya, Kars ile Ardahan çevresinde yer yer yerel olmak üzere gök gürültülü sağanak yağışlar beklendiği paylaştı.

Sağanak yağışlar dün gece Karadeniz Bölgesinin batısında kalan illerde özellikle de Sakarya, Kocaeli, Ankara ve Çankırı çevrelerinde başlayan sağanak yağışlar bu sabah Marmara Bölgesi’nin doğusunda etkili olduğu belirtildi ve uzmanların yerel yöneticiler ile vatandaşları sel, su baskını gibi olumsuzluklara karşı uyardı ve tedbirli olunması gerektiği ifade edildi.

YAĞIŞ OLACAK İLLER

Meteoroloji Genel Müdürlüğü 28 Haziran Çarşamba günü için özellikle Bursa, Antalya, Zonguldak, Bartın, Karabük, Kastamonu, Amasya, Ordu ve Samsun’da şiddetli sağanak yağışların sele de neden olacağını açıkladı. Yerel yöneticiler ile mülki idarecileri uyaran Meteoroloji Genel Müdürlüğü ani sel, su baskını, heyelan, yağış anında kuvvetli rüzgâr ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiğini belirtti.

MGM tarafından yapılan açıklamada ise Balıkesir, Edirne, İstanbul, Kocaeli, Denizli, İzmir, Kütahya, Manisa, Adana, Antalya, Mersin Ankara, Çankırı, Eskişehir, Konya, Bolu, Düzce, Kastamonu, Sinop, Amasya, Çorum, Samsun, Trabzon, Kars’ta yaşayanların sağanak yağışlar için tedbirli olması gerektiği vurgulandı.