Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Emeklilerin Temmuz zammı için flaş gelişme! En düşük emekli maaşı 6 bin TL sürprizi: Emekli maaşlarına enflasyon farkının dışında ek zam

Milyonların gözü kulağı bugünkü Kabine toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yapacağı açıklamaya çevrilirken emekli ve memura enflasyon farkının dışında ek zammın gündemde olduğu belirtildi. Temmuz ayında memur ve emekli maaşlarında yüzde 40’a yakın artış olacağı belirtildi ve yüzde 40’lık bir artışın gündemde olduğu aktarıldı.

YÜZDE 40’A YAKIN ARTIŞ OLACAK

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi bugün Beştepe’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Toplantıda zamlar hakkında görüşmeler yapıldı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önemli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarında memurların zamlı maaşlarının 8 Temmuz’da hesaplara yatacağını belirtti. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, maaşlarında yüzde 40’a yakın artış olacağının sinyalini verdi.

BİN LİRANIN ÜSTÜNDE ARTIŞ OLACAK

Hazine Bakanı Nureddin Nebati’nin dile getirdiği gibi yüzde 40’lık zam tahmini gerçekleşirse en düşük Memur emeklisi ve işçi emeklisi maaşında bin liranın üstünde artış sağlanacak. Memur ve memur emeklilerinin toplu sözleşme şartları gereği ekstra yüzde 7’lik zamları da söz konusu olurken Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Kaya beklenilen zam ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Kaya açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“2022 yılının birinci altı aylık döneminde en düşük memur maaşımız 6 bin 429 lira idi yüzde 40’lık zammı koyduğumuzda 2 bin 571 lira bir fark getirme suretiyle en düşük memur maaşımız ise 9 bin liraya yükselmiş olacak.

6 BİN LİRAYA YÜKSELECEK

En düşük memur emeklisi maaşımız ise 2022 yılının birinci altı aylık döneminde 4 bin 289 lira iken bin 715 lira bir artışla 6 bin 4 liraya yükselmiş olacak.

İŞÇİ EMEKLİ MAAŞI 4 BİN 608 TL OLACAK

Bin 316 lira bir fark almak suretiyle en düşük işçi emeklimiz 2000 yılı öncesi 4 bin 608 liraya yükselmiş olacak.

Bağkurlularımızınsa en düşük emekli maaşı 2 bin 500 lira gelecek olan yüzde 40’lık zamla birlikte bu rakam bin lira ilaveyle 3 bin 500 liraya yükselmiş olacak.”

6 aylık enflasyon beklentisi yüzde 40,75 6 aylık SSK ve Bağ-Kur emekli zammı yüzde 40,75 6 aylık memur enflasyon farkı yüzde 33,25 Memur Temmuz ayı toplu sözleşme zammı yüzde 7 Memur ve memur emeklisi zammı 40,25 Ek zam beklentisi yüzde 3 Ek zamlı memur zam oranı 43,25 oldu.