Gündem

Son dakika peş peşe açıklamalar yapıldı! O şehirde yaşayanlar tetikte olsun: Şiddetli deprem olacak

27 Haziran 1998 Ceyhan-Adana depreminin 24. yıldönümü nedeniyle bir panele katılmak üzere Adana’ya giden Prof. Dr. Naci Görür burada önemli açıklamalarda bulundu. Naci Görür açıklamalarında Adana deprem riskine dikkat çekti.

RİSKİ AZALTACAK EYLEMLER YAPILMALI

Adana’nın çok bilinçli olarak depreme hazırlanmasının önemine işaret eden Prof. Dr. Naci Görür açıklamalarının devamında depreme hazırlanmanın tek yolu; önce Adana’da ciddi bir mikro bölgeleme çalışması yapıp ondan sonra Adana’nın bütün bileşenlerini, halkını, altyapısını, yapı stokunu, çevresini ve ekonomisini deprem güvenlikli hale getirecek önlemleri, hazırlıkları yapmak ve riski azaltacak eylemlerde bulunmaktan geçtiğini aktardı.

Deprem muhakkak olacak ve Ceyhan fayı da asıl Doğu Anadolu fayının küçük bir dalı olduğu belirtilirken asıl büyük deprem Adana için söz konusu olan Yumurtalık ile Osmaniye arasında uzanan Kahramanmaraş Türkoğlu’na kadar giden fay uzunluğu olduğu bildirildi.

MİKRO BÖLGELEME ÇALIŞMASI YAPILMALI

Bu fay 7’nin üzerinde bir deprem üretir. Adana’nın zemini de maalesef çürük bir zemindir. Adana çok bilinçli olarak depreme hazırlanmalıdır. Önce Adana’da ciddi bir mikro bölgeleme çalışması yapıp ondan sonra Adana’nın bütün bileşenlerini, halkını, altyapısını, yapı stokunu, çevresini ve ekonomisini deprem güvenlikli hale getirecek önlemleri, hazırlıkları yapmalı ve riski azaltacak eylemlerde bulunulmalıdır.

BU İŞ ÇOK CİDDİ

Konu ile ilgili olarak bu işin çok ciddi olduğunu belirten Görür hafife alınmaması gerektiğini vurguladı ve “Deprem olmadı diye ‘bizi hiç bulmayacak’ dememek lazım. Gerçekten Adana ciddi bir deprem kentidir.” dedi.