Ekonomi

Kamu bankaları bayram öncesi emeklilere ek ödeme yapacak! Karşılıksız ödemelerde 750 TL’ye kadar nakit verilecek!

2022 yılı memur ve emeklilerle birlikte asgari ücrete yansıtılan zamlarla başladı ancak yeni yılın gelişiyle yükselen enerji fiyatları, ürün ve hizmetlere de zam olarak yansıdı. Hızla yükselen enflasyon maaşlara gelen zamların erimesine neden olurken, asgari ücretten de daha az aylıkla geçinmek zorunda kalan birçok emekli vatandaş maddi zorlukların üstesinden nasıl gelebileceğini araştırmaya başladı. Bu noktada gözler Temmuz ayına çevrilirken, vatandaşlar emekli maaş zamlarını beklemeye koyuldu. Öte yandan bir de bayram ikramiyesi ödemeleri de hesaplamalara dahil ediliyor ve emekli vatandaşların bu ödemelerin yanı sıra bankalardan geri ödemesi şekilde alabilecekleri bir nakit fırsatı da bulunuyor. İşte detaylar…

Emeklilere Ek Ödeme Fırsatı

Emekli vatandaşlar, Temmuz ayında Haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte maaşlarına enflasyon oranına göre zam alacak. Öte yandan Kurban Bayramı öncesinde emeklilere 1.100 TL ikramiye ödemesi de yapılacak. Bu ödemeleri ve zam düzenlemesini bekleyen emekli vatandaşlar, öte yandan kamu bankalarının sunduğu nakit promosyon ödemelerinden de yararlanabilecek. Bu noktada kamu bankaları, maaşını 3 yıl taahhüt ile taşıyan emekli maaş müşterilerine geri ödemesiz promosyon verecek.

Nakit Promosyon Ödeme Tutarları

Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank, SGK ile imzalanan maaş ödemeleri protokolü kapsamında emekli maaşını taşıyanlara geri ödemesiz nakit promosyon ödemesi gerçekleştiriyor. Bu noktada ödemeler, emekli maaş müşterisinin bir aylık net gelirine göre yapılıyor. Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank’ta ödeme tutarları ise şöyle belirleniyor:

  • Aylık net maaşı 1.499 TL ve altında olanlara 500 TL,
  • Aylık net maaşı 1.500 TL ile 2.499 TL arasında olanlara 625 TL,
  • Aylık net maaşı 2.500 TL ve üzerinde olanlara 750 TL ödeme yapılıyor.

Söz konusu nakit promosyon ödemeleri, 3 yıl için bir defaya mahsus şekilde veriliyor.