Genel

Çayı sakın bu şekilde demlemeyin: Resmen zehir saçıyor! Kansere davetiye çıkarıyorsunuz!

Ülkemizin en önemli demirbaşları arasında bulunan çay, günün her saatinde özellikle kahvaltılarda sıkça tüketiliyor. Ancak ne yazık ki ülkemizde doğru çay demleme tekniği çok fazla bilinmiyor. Çay demlenirken, yapılan bir yanlış kansere davetiye bile çıkarıyor. Çayı sakın bu şekilde demlemeyin! Doğru çay demleme tekniği ve detaylar haberimizde

Pek çok kesim için tüketilen çay, Türk mutfağının vazgeçilmezleri arasında bulunuyor. Ülkemizde de bu kadar sevilen ve sıkça tüketilen çay ne yazık ki yanlış bir şekilde demleniyor.

ÇAYDAN VERİM ALMAK İÇİN DOĞRU ŞEKİLDE DEMLEYİN

Siyah çay insan sağlığına son derece faydalı. Fakat bu fayda doğru bir şekilde demlendiğinde ortaya çıkıyor. Antioksidan kaynağı olarak belirtilen çay, kan şekerini düşürüyor. Çaydan en fazla verimi alabilmek için doğru bir şekilde demlemek gerekiyor. Doğru çay nasıl demlenir?

DOĞRU ÇAY NASIL DEMLENİR?

Çayı yanlış bir şekilde demlemek hem çayın tadını hem de sağlığı bozuyor. Demlenen bir çayı saatlerde sıcağa maruz bırakırsanız bu çayın acımasına neden olacaktır. Çayı demledikten sonra ocaktan alıp, tüketmeniz gerekiyor.

Çayı yanlış bir şekilde demlerseniz başta gastrit ve ülser gibi pek çok hastalıkla uğraşmak durumunda kalabilirsiniz. Çayı demledikten sonra ısıya maruz bırakmamanız gerekiyor. Bu durum kansere sebebiyet verebilir.

ÇAY NASIL DEMLENİR?

Çaydanlığın altına su koyun ve ocağa alın.

Alt demlikteki suyu kaynamaya bırakın.

Alt demlikteki su kaynadıktan sonra üstteki boş demliğin içine kaynamış sudan biraz dökün.

Daha sonra yaklaşık 5 yemek kaşığı çayı (kaçak çay ise daha az koyabilirsiniz) üst demliğe sıcak suyun üzerine yavaşça dökün.

Sonrasında alt demliğe tekrar soğuk su ekleyin ve tekrar ateşe koyun. Bu sırada üstteki çay yavaş yavaş demlenir ve istediğiniz kıvama gelir.

Yaklaşık bir 10 dakika demlenmeye bıraktığınız takdirde tavşan kanı çayınız lezzetli bir şekilde servis edebilirsiniz.

ÖDÜLLÜ ÇAY DEMLEME TEKNİĞİ

Çayı demlemek basit gibi görülse de ufak bir püf noktası bulunuyor. İlk olarak önce su sonra çayı eklemelisiniz. Bu yöntemin çayı daha lezzetli ve sağlıklı yaptığı açıklandı.