Editörün SeçtikleriEmlakGündem

Bakanlık bugün açıkladı: Artık zorunlu oldu! 1 Temmuz’da başlayacak

Gelen bir son dakika haberine göre bakanlık bugün çok önemli bir karar aldı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı binaların yıkılmasına ilişkin hazırlanan yönetmeliğin 1 Temmuz 2022’de yürürlüğe gireceğini duyurdu. Buna göre bağlı olarak binaların yıkımı için “Yıkım Planı” hazırlanması ve işe başlamadan önce “Yıkım Ruhsatı” alması zorunluluğu getirildi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından Binaların Yıkılması Hakkında Yönetmeliğin 1 Temmuz 2022 tarihinde yürürlüğe gireceği açıklandı. Hazırlanan yönetmelikte binaların kontrollü, güvenli yıkımı sonrasında çıkan atıkların çevre ve insan sağlığına zarar vermeyecek şeklide yönetimin sağlanmasının amaçlandığı ifade edildi.

3 AY İÇİNDE TAMAMLANMASI GEREKECEK

Yıkım işlemleri başlamadan önce izlenecek aşamalar hakkında bilgiler ise şu şekilde açıklandı:

“Yıkıma başlanmadan önce belediyelerden yıkım ruhsatı alınacak. Yıkım ruhsatı İçişleri Bakanlığı’nın Mekansal Adres Kayıt Sistemi üzerinden düzenlenebilecek. Yıkım işleminin öncesinde, esnasında ve sonrasında yapılacakları açıklayan ve yıkımın bir nevi projesi olan yıkım planı farklı meslek disiplinlerinin de katkısıyla inşaat mühendisi müellif koordinasyonunda hazırlanacak. Yıkım planında yapı çevresinde etkilenebilecek yapıların ve trafik güvenliğinin hangi tedbirlerle sağlanacağı ve hangi yıkım tekniğinin kullanılacağı belirtilecek. Müteahhit, yıkım faaliyetlerine başlamadan önce güvenlik ve çevre koruma tedbirlerini alacak. Kontrollü patlatmalı yıkımlarda İdare 7 gün öncesinden başlamak üzere halkı bilgilendirerek, gerekli duyuru ve uyarıları yapacak, kolluk ve acil yardım ekiplerinin mahalde bulunmasını sağlayacak. Yıkım işleri seçici yıkım yöntemiyle yapılacak. Yeniden kullanılabilecek veya geri dönüşüme tabi malzemeler ayrılarak geri kazanımı sağlanacak. Tehlikeli veya geri kazanımı mümkün olmayan atıklar ise ilgili mevzuatı çerçevesinde bertaraf edilecek. Yıkım işlerinin ruhsat aldıktan sonra 3 ay içerisinde tamamlanması gerekecek.”