Editörün SeçtikleriEkonomi

Altını olan ve altın alacaklar dikkat: Altın kahininden flaş tahmin! Sırasıyla 1.050, 1.200 ve 1.450 TL!

Altın fiyatlarına ilişkin gelişmeler yakından takip ediliyor. Altın fiyatları psikolojik sınırın altına kadar düşmüştü. Yatırım yapmak isteyen vatandaşlar için de uyarılar peş peşe geldi. Bin TL’nin üzerinde olan gram altın 949 TL seviyesine kadar gerilemişti. Çeyrek altın ise 1.600 TL seviyesine kadar düşmüştü.

Altın fiyatlarındaki bu dalgalı değişim sonrasında altın kahini olarak adlandırılan Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş tarafından çok önemli açıklamalar yapıldı. Memiş, altına ilişkin tavsiyelerini sıralarken, önemli tahminlerde de bulundu.

ALTIN GÜNDEMDEN DÜŞMÜYOR

Altın fiyatlarına ilişkin son dakika gelişmeleri gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Özellikle geçtiğimiz Cuma günü BDDK tarafından açıklanan şirketler için kredi kararı sonrasında hem altın hem de dolar tepki vermişti.

BDDK, yaptığı açıklamasında 15 milyon TL’ye kadar döviz varlığı olan şirketlere kredi kullanmaları halinde döviz varlıklarını 15 milyon TL üzerine çıkarmama şartı getirdiğini belirtmişti.

Bu karar sonrasında hem altın hem de dolar düşmeye başladı.

İSLAM MEMİŞ UYARDI

Durum bu şekilde olunca İslam Memiş’te piyasayı yorumladı. Memiş, yaptığı açıklamasında muhtemelen dalgalı seyrin devam edebileceğini belirterek, şunları söyledi:

“BDDK kararında dolar TL kurunda bir gerileme gördük. Şirketler döviz sattı, dün sabah saatlerinde gerileyen kur gördük. Muhtemelen dalgalı seyir devam edecektir. BDDK kararı öncesi dolar TL 17.38 seviyesindeydi. Bu bant aralığını, 16-17’ye bırakmış durumda. Vatandaşlarımız bu aralığı takip ederse iyi olur”

“Vatandaşın kafası karışık” diyen Memiş, “Yastık altı birikimi yapanlar, alım fırsatı olarak görüyorlar ama aralık ayındaki senaryoyu düşünenlerin sattığını görüyoruz. KKM’ye girenlerin yoğun olduğunu görüyoruz”

Memiş, gram altında konusunda da şunları söyledi:

“Gram altın TL BDDK kararı öncesinde 1020 seviyesindeydi, cuma günkü karardan sonra 970’e kadar geriledi, 990’dan geçen haftayı tamamladı”

“980-990 bant aralığında dalgalanıyor. 950-1000 aralığında dalgalanma söz konusu. Buralarda alımlarınızı yapabilirsiniz. Önümüzdeki aylarda altının ons fiyatında sert yükselişler olabilir”