Editörün SeçtikleriEkonomi

Asgari ücrette geri sayım: Hesaplamalarda sona gelindi! Asgari ücret 5 bin 300 TL gelişmesi

Geçtiğimiz gün düzenlenen Kabine Toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan asgari ücrete zam müjdesi gelmişti. Erdoğan, açıklamasında talimatın verildiği ve hafta sonuna kadar çalışmaların tamamlanacağını söylemişti. Bu kapsamda hükümet cephesinden aktarılan son habere göre asgari ücret yapılan hesaplamalar sonrasında 5 bin TL’yi aşabilir. İşte detaylar

Asgari ücrete geçtiğimiz yılın sonunda yüzde 50 oranında zam yapılmıştı. Bu yıl ara zam için belirleyici etkenin 4 Temmuz’da açıklanacak olan enflasyon oranının olması bekleniyor. Yapılan açıklama sonrasında yıllık yüzde 75’i geçmesi bekleniyor.

ASGARİ ÜCRET 5 BİN 300 TL

AK Parti ve Hükümet cephesinde, “Asgari ücrete yılbaşında yüzde 50 zam yapılmıştı. 4 Temmuz’da açıklanacak rakamlarla enflasyon oranının yıllık yüzde 75’i aşması bekleniyor. Bu durumda asgari ücretlerinin yüzde 25’lik bir kaybı söz konusu olacak. Bu farkın asgari ücrete yansıtılması bekleniyor. Böyle bir planlama ile yüzde 25’lik artışla, asgari ücret 5 bin 300 liraya çıkabilir” şeklinde bir hesaplama yapılıyor.

KESİN GÖZÜYLE BAKILIYOR

Alınan karara göre bu yılın başından itibaren asgari ücretten vergi kesintisi yapılmıyor. İşverenler sadece SGK primi ödemesi yapıyor. Prim tutarı bu yıl için 875 TL. Temmuzda zam gelmesi halinde prim tutarı da artacak. Bu durumda küçük işletmelerde işçi çıkarmanın önüne geçilmesi amacıyla prim desteğine verilmesinin kesin gözüyle bakıldığı ifade ediliyor.

GÖZLER 4 TEMMUZ’A ÇEVRİLDİ

Bununla birlikte Asgari Ücret Tespit Komisyonunun bugün toplanacağı açıklandı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve komisyondaki tarafların yapacağı çalışma sonrasında asgari ücret için çalışmaların hafta sonuna kadar bitmesi bekleniyor.

Eğer kararda bir uzlaşmaya varılırsa, 4 Temmuz tarihinde açıklanacak olan enflasyon oranından sonra yeni asgari ücret Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kamuoyuna duyurulacak.