Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Ve sonunda beklenen haber geldi! Asgari ücret zam komisyonunda masaya gelen tutar belli oldu: Asgari ücret 5.954 TL detayı

Asgari ücret komisyonunun bugün saat 14.00’da toplanması ve masadan çıkacak kararı yarın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklaması beklenirken asgari ücret zammının enflasyona göre yüzde 40 oranında yapılması beklendiği ifade edildi. Peki asgari ücrete yüzde 40 zam yapılırsa çalışanlar ne kadar maaş alacak?

TÜRK İŞ’TEN AÇIKLAMA GELDİ

Vatandaşlar enflasyona ezdirilmemesi için Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplanıyor. Bu kapsamda Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay bir açıklama yaparak 6 aylık enflasyonun yüzde 40 civarında gerçekleşmesi beklendiğini belirtti. Ayrıca Atalay açıklamalarında “6 aylık enflasyon ne kadar olursa biz gerçekleşen o enflasyon kaybının asgari ücrete aynen yansıtılmasını istiyoruz” ifadelerine yer verdi.

ASGARİ ÜCRET 5.954 TL DETAYI

Bu sene asgari ücret 4.253 Türk Lirası olarak gerçekleştiriliyor. Asgari ücrete yüzde 40 oranında zam yapıldığında maaş ödemeleri de 5 bin 954 TL olarak gerçekleştirilecek. Ancak kesin zam oranı henüz açıklanmadı. Kesin zam oranının Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanması bekleniyor.

BAKAN BİLGİN AÇIKLAMIŞTI

Bilindiği gibi Temmuz ayında emekli ve memur maaşlarına da zam yapılacak. 5 aylık enflasyon verisi kapsamında yüzde 352lik zam kesinleşti. Haziran ayı verisi ile bu zam oranının yüzde 40 olması bekleniyor. Çalışma Bakanı Bilgin açıklamalarında emekli maaşı zammı hakkında değerlendirme yaptı ve zam oranının yüzde 40 olabileceğini belirtmişti.