Editörün SeçtikleriEkonomi

Altın fiyatları 80 TL birden düştü: Fiyatları gören kuyumculara koştu! Son alım fırsatı!

Cuma günü BDDK’nın almış olduğu karar sonrasında altın fiyatları düşmeye başladı. Bunun üzerine kuyumculara giden vatandaşlar şoke oldu. Gram fiyatının bin 50 TL’den 970 TL seviyelerine düşmesi vatandaşların yatırım yapmasına yardımcı oluyor. Altın fiyatlarındaki 80 TL’lik bu düşüşü alım fırsatı olarak değerlendirenler kuyumculara koştu.

Altın fiyatları bin 50 TL’den 970 TL seviyelerine kadar düştü. Düğün mevsiminin gelmesi ve Arap turistlerin bölgeye gelmesinden sonra altına olan talep arttı.

ALTIN 80 TL BİRDEN DÜŞTÜ

Konuya ilişkin açıklama Trabzon Kuyumcular ve Saatçiler Odası Başkanı Ali Yazıcı tarafından geldi. Yazıcı, yaptığı açıklamasında dolarda gerileme olması halinde fiyatların daha da düşeceğini belirtti. Dolar ve altının paralel bir şekilde ilerlediğini hatırlatan Yazıcı, “Bu aralar ani çıkışın belli bir zaman sonra bir dönüşü olduğunda piyasalar bir nebze de olsa panikliyor. Özellikle Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun döviz kararı sonrası bir panik havası ve sonrasında dolarda bir düşüş oldu. Haliyle bunun gram altına da yansıması oldu. Altının gram fiyatı bin 50 liralardan 970 liraya gevşeyince bizim de iki gündür müşterilerimiz arttı. Trabzon’umuzda düğün sezonu Haziran-Temmuz-Ağustos aylarında. Şuan itibariyle hazırlıklarımız geçen dönemden pandeminin sonrasında yaza çok umutlu girdik, hazırlıklarımızı yaptık. Güzel de işlerimiz oluyor. Gurbetçilerde gelmeye başlarsa onların hareketliği ile yazı güzel geçireceğimizi düşünüyoruz. Trabzon’a Araplar’ın gelmeye başlaması ve Suudi Arabistan’ın Türkiye’ye seyahat yasağını kaldırması Trabzon’a çok olumlu yansımaları oluyor. Turizm anlamında ulaşım anlamında araç kiralamada, otellerde, kafelerde muazzam bir yoğunluk var. Bunun yansıması bize yılbaşına kadar olabileceğini düşünüyorum. Diğer piyasaların hareketlenmesi Eylül ayından sonra Arap turist çekildikten sonra yerli turistin ve yerli müşterilerimizin alış veriş yapacağını ön görüyoruz. Beklentilerimiz kuvvetli umarım inşallah yanılmayacağız” dedi.

ALTIN FİYATLARI DAHA DA DÜŞECEK Mİ?

Kuyumcu olan Zekeriya Tonyalı ise altın fiyatları düşecek mi? Sorusuna yanıt verdi. Tonyalı yaptığı açıklamasında şunları söyledi:

“Altın çıktığı gibi düşmesi de gayet normal. Bana sorarsanız ülkemizin nerelere geldiğini neler yapabilecek olduğunun bir göstergesi. Daha düşebilir mi? Bence daha da düşebilir daha da gevşeyebilir. Dünyada olan sıkıntılar bunun nereye gideceğini nasıl olacağını hiç kimse tahmin edemez. Rusya’dan altın ithalatına bir ambargo koydular bunun sonucunu beklemek görmek lazım diye düşünüyorum. Şu an da yavaş yavaş hareketlenme altına bir talep olmaya başladı. Şu an düğün zamanı, düğün mevsimi yurt dışında çalışan vatandaşlarımızın gelmeye başlamasıyla ufaktan da olsa bir hareketlenme başladı”