Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Milyonlar nefes alacak: Asgari ücrette son dakika gelişmesi! Bakan Bilgin canlı yayında açıkladı

Milyonlarca kişiye nefes aldıracak kararlar belli olmak üzere. Asgari ücrette son dakika gelişmeleri peş peşe yaşanıyor. Bir süredir asgari ücrete zam yapılıp yapılmayacağı gündemdeydi. Geçtiğimiz gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından nihai karar açıklandı. Kritik toplantı bugün yapıldı. Yaklaşık 1,5 saat süren asgari ücret toplantısında iki konuda karar sağlandı. İşte Bakan Bilgin’in açıklaması ve son gelişmeler..

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun kritik toplantısından önce merak edilen açıklamalar yapıldı. Memur ve emeklilere yapılacak olan enflasyon farkı zammı, 3600 ek gösterge derken asgari ücretle çalışanlara zam yapılması için beklentiye girildi. Kabine toplantısı sonrasında açıklama yapan Erdoğan, asgari ücrete zam talimatı verdiğini ve bakanlığın çalışma yaptığını açıkladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in açıklamalarından satırbaşları:

Türkiye geçtiğimiz Aralık ayının sonunda tarihi bir asgari ücret sözleşmesine imza atmış bulunuyordu. Bundan bütün toplum orta sınıfta memnun olmuştu. Asgari ücret sadece asgari ücretlilerle ilgili olmayan toplumun genelini ilgilendiren bir ücret birimidir. Asgari ücretin sınırlı bir etkisi olmadığını buradan görmek lazım.

Türkiye’ye yansıması dünyadaki sorunun daha fazla oldu. Geçtiğimiz yıl yaklaşık enerji kaynaklarına Türkiye’nin ayırdığı para 50 milyar dolar iken bu yıl 100 milyar dolar olmuştur. Tüm bunların yanı sıra döviz kurundaki oynaklığın da enflasyondaki yükselişi anlamamızı sağlamakta.

40 küsür dolarlardan petrol varilinin 120 doların üstüne çıktığı dönemlerden geçtik. Her şeye rağmen bu sorunun çözümü için biz kararlı adımlarla yürümek zorundayız. Büyüme rakamları Türkiye’nin üretim gücünün arttığını göstermektedir.

Üretimdeki gücümüz Türkiye’nin ileride bu sorunları aşılmasın ümitli olmamız gerektiğini göstermektedir. Biz üreterek ihracat yaparak enflasyonu aşacağız, döviz üreterek enflasyonu aşacağız. Çalışanlarımızı emekçilerimizi Türkiye’nin üretim gücü olan emekçilerimizi koruyacak düzenlemeleri hayata geçirmek zorundayız. Bugün geldiğimiz ortamda çalışanlarımızın enflasyon karşısında korunması bizim görevimizdir bunu yapmak zorundayız. Bu konuda da elimizdeki en önemli araç asgari ücretin yeniden belirlenmesidir. Asgari ücret sadece bu kapsamda çalışanlarla sınırlı değildir. Onların üstünde çalışan emekçilerimizin de gelirlerinde pozitif etki yapacaktır. İlk bin içerisinde Türkiye’de örgütlü iş yeri sayısı yüzde 13-14’e yakındır bu çok ciddi bir sorundur.

Bu çalışmaların yarın sonuçlanacağını ümit ediyorum.

“TİSK ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYACAKTIR”

TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol’un açıklamalarından satırbaşları:

Ben de öncelikle bu sürecin ülkemiz adına hayırlı olmasını temenni ediyorum. Birkaç aydır oldukça da sık gündem olan emtia fiyatları enerji fiyatları pek de kolay olmayan bir dönemden geçiyoruz. Üçlü mutabakatla altını çizmek istiyorum bunun ara bir zam ihtiyacı olduğunu düşünerek bir araya geldik. TİSK dengeli bir asgari ücret tespiti yapılması konusunda elini taşın altına koyacaktır.

Son buluşmamız da yine üçlü imza ile tam bir mutabakatla çıkmıştı. İşçilerimizi ve işverenlerimizi koruyan bir ücret çıkacağına inanıyorum.

“NEFES ALDIRACAK BİR DÜZENLEME OLUR DİYE ARZU EDİYORUM”

TÜRK – İŞ Başkanı Ergün Atalay’ın açıklamalarından satırbaşları:

Enflasyonda olan bu yüksek artıştan kaynaklanan bir sorun var. Bugün 3600 ile ilgili bir Meclis’te yasa tasarısı var. Orada emeklilerle ilgili bir rakam var onu da biraz daha yukarıya çekerseniz güzel olur. Asgari ücretle ilgili de bu yıl güzel bir zam yaptık ama maalesef bu aldığımız zam özellikle gıdadaki olan yüksek enflasyon nedeniyle eridi.

Çalışanlar bu ülkede en yüksek sıkıntıyı yaşayan kesim. İnsanlar son yıllarda görmediği şekilde bir ekonomik sıkıntı içerisindeler o yüzden bu toplantı yapılıyor. Temennim oluşan enflasyon ortada o enflasyon doğrultusunda asgari ücretliyi nefes aldıracak bir düzenleme olur diye talebimiz var.

Türkiye’nin en önemli 500 firması var biz onun 100 tanesinde örgütlüyüz. Ama 400 tanesinde örgütlü değilsek bunu sizin de ülkenin de düşünmesi lazım bu konuda bizim bir yasal düzenleme beklentimiz var. Bu toplantıdan sonra da güzel bir netice alıp bunu tamamlarsak hepimiz memnun oluruz.