Editörün SeçtikleriEkonomi

Milyonları ilgilendiriyor: Asgari ücretle ilgili yeni açıklama geldi! Vergi detayı belli oldu

Cuma günü tüm Türkiye’nin beklediği asgari ücrete ara zam kararı açıklandı. Gelen bir son dakika haberine göre asgari ücretle ilgili son dakika açıklaması geldi. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan son açıklamaya göre asgari ücretin 5 bin 500 TL’ye çıkması ile 90,6 milyar TL vergiden ferahat edildiği açıklandı.

Bakanlığın konuya ilişkin yaptığı açıklamasında, “2022 yılı başında tüm ücretlilerin asgari ücrete kadar olan kısmından gelir vergisiyle damga vergisini kaldırmıştık. Bu düzenlemeyle devletimiz 49,1 milyar TL gelir vergisi, 8,7 milyar TL damga vergisi olmak üzere toplamda 57,8 milyar TL vergiden feragat etmiştir” denildi.

HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI AÇIKLAMA YAPTI

Asgari ücretin 5 bin 500 TL’ye çıkmasından sonra Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklama geldi.

Bakanlık yapmış olduğu açıklamasında milyonlarca asgari ücretliyi ilgilendiren şu açıklamayı yaptı:

“2022 yılı başında tüm ücretlilerin asgari ücrete kadar olan kısmından gelir vergisiyle damga vergisini kaldırmıştık. Bu düzenlemeyle devletimiz 49,1 milyar TL gelir vergisi, 8,7 milyar TL damga vergisi olmak üzere toplamda 57,8 milyar TL vergiden feragat etmiştir.

Temmuz ayından itibaren asgari ücretin net 5.500 TL’ye çıkarılmasıyla birlikte çalışanlarımıza sağladığımız bu vergi istisnalarında da 32,8 milyar TL’lik bir artış gerçekleşerek toplam maliyeti 90,6 milyar TL’ye yükselmiştir”

Devletimiz, istikrarlı bir şekilde büyümeye devam eden güçlü ekonomisiyle tüm bu maliyetleri rahatlıkla karşılayabilecek bir konumdadır. Dün olduğu gibi bugün de ekonomimizdeki büyümenin sürdürülebilir, dengeli ve kapsayıcı olmasını; tabana ve tüm vatandaşlarımıza yayılmasını önemsiyor, tüm adımlarımızı bu doğrultuda atıyoruz”