Editörün SeçtikleriEkonomi

Beklenmedik zam kararı alındı: Şoke eden rakam! Artık 2 bin TL’den satılacak

Fiyatlara zam geldiği ve artık yeni fiyatlardan satılacağı açıklandı. Gelen bir son dakika haberine göre Rize’de özel olarak üretilen ve herkesin bildiği anzer balı, yapılan başvuru sonucunda 2021 yılı şubat ayında coğrafi işaret kazanmıştı.

Hem yurt içi hem de yurt dışında talep gören bakın kilo fiyatının bin 200 TL’den 2 bin TL’ye çıkartılması kararı alındı. Detaylar haberimizde..

FİYATLARA ZAM YAPILDI

Yeni sezonun resmen başlaması ile birlikte anzer bal fiyatlarına zam yapıldığı açıklandı. Açıklama tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Muzaffer Deniz tarafından yapıldı. Deniz, yaptığı açıklamasında, “Anzer Ballıköy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi olarak 2022-2023 sezonu için Anzer balının kilogram fiyatını 2 bin TL olarak belirledik. Yarım kilo Anzer balının fiyatı bin TL iken 250 gramlık balın fiyatını da 500 TL olarak belirledik. Yeni sezonda Anzer balı üretimi rekoltesi hava şartlarına göre güzel devam ediyor. Yıl boyunca tahminen 5-6 ton civarında bal üretimi beklentimiz var. İnşallah bu sezon verimli geçer üreticimiz de emeğinin karşılığını alır. Tüketicimize de bakanlık onaylı Coğrafi işaretli Anzer balımızı göndereceğiz” dedi.

ÇOK KIYMETLİ

Anzer balına olan talebin her geçen gün arttığını söyleyen Muzaffer Deniz, sözlerine “”Anzer balına her yıl talep daha da artıyor. Çünkü Anzer balı çok kıymetli bir bal. Rakım olarak 2 bin 500-3 bin metre yükseklikte üretiminin yapıldığı bal olması, Ülkemizin de en değerli balı olmasından dolayı Avrupa ülkelerinden de talep her geçen gün artıyor. Bizde üretici olarak Anzer balını daha verimli üretmek için çaba gösteriyoruz” şeklinde devam etti.

“FİYATINI BELİRLEDİK”

Deniz açıklamasının devamında anzer balına asıl lezzeti ve değeri veren polenin de fiyatını belirlediklerini belirterek şunları söyledi:

“”Bu yıl Anzer balının fiyatını belirlediğimiz gibi Anzer balına asıl değeri veren poleninin de fiyatını 2 bin 200 TL olarak belirledik. Bizde tüketicilerimize özellikle de Anzer polenini de kullanmalarını tavsiye ediyoruz. Anzer balı coğrafi işaret tescili aldı. Tüketiciye gerçek Anzer balını ulaştırılması için bunu özellikle tüketicimizin de dikkat etmesi gerekiyor. Tescil alındıktan sonra tüketiciye daha güvenli ürünler gidiyor olmasının sebebiyle tüketicimiz bizden daha güvenli şekilde alıyor. Bundan dolayı da taleplerimiz artmış bulunmakta”